Siedlce: robot za 3 mln zł przygotuje cytostatyki

Autor: podlasie24.pl/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2019 20:00

Robot do przygotowywania leków na raka zacznie wkrótce pracę w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. To jeden z przykładów topowej technologii medycznej, wdrażanej w tutejszym centrum onkologii.

Siedlce: robot za 3 mln zł przygotuje cytostatyki
Przygotowanie cytostatyków. Fot. Świętokrzyskie Centrum Onkologii (zdjęcie ilustracyjne)

Szpital wydał na zakup robota prawie 3 mln zł. Urządzenie jest wielkości dużej szafy lub kredensu. Za dużą szybą pracują ruchome ramiona, które łączą substancje chemiczne z aptekarska precyzja.

Dla kierownictwa szpitala robot jest powodem do dumy. Jak podkreśla dr Mariusz Mioduski, dyrektor do spraw medycznych Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, w Europie jest tylko kilka takich aparatów. Takie urządzenia pracują także w USA, Kanadzie, Japonii i innych krajach wysoko uprzemysłowionych. Natomiast jeśli chodzi o Europę Wschodnią, to jest to pierwszy taki aparat.

Wydajność nowego urządzenia ma być na tyle duża, że pozwoli na zaopatrzenie nie tylko siedleckiego ośrodka onkologii, ale i innych szpitali (o ile będą tym zainteresowane). Na razie robot jest w fazie rozruchu, regulacji i przygotowywania procesu technologicznego. Odbywa się to z udziałem przedstawicieli hiszpańskiego producenta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, maszyna zacznie pracować jeszcze przed końcem pierwszego półrocza.

Czytaj: podlasie24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum