Siedlce: pierwsza w szpitalu operacja prostatektomii z użyciem robota

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 18:43

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach w poniedziałek (9 grudnia) chirurdzy przeprowadzili operację z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Siedlecki szpital dołączył do grona placówek posiadających robota chirurgicznego.

Siedlce: pierwsza w szpitalu operacja prostatektomii z użyciem robota
Pierwsza generacja systemów tego typu została opracowana dwie dekady temu, a obecnie oferowana jest już czwarta generacja. Fot. mat. prasowe

W poniedziałek zespół lekarzy Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach przeprowadził pierwszą operację prostatektomii z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. W operacji udział wziął prof. Ahmed Magheli - światowej sławy ekspert chirurgii wspomaganej robotem, a zarazem certyfikowany lekarz szkoleniowy (tzw. proktor) dla sprzętu robotycznego da Vinci - podano w informacji przekazanej mediom przez szpital oraz dostawcę robota.

- Dzięki systemowi da Vinci, jakim od niedawna dysponuje nasz szpital, mamy pewność, że pacjenci będą leczeni na najwyższym światowym poziomie. Ważne jest dla nas bowiem nie tylko wyeliminowanie samego nowotworu, ale fakt, że dzięki precyzyjnym narzędziom robotycznym będziemy mogli zachować jakość życia pacjentów, w tym funkcje ich układu moczowego i sprawność seksualną - powiedział Piotr Kania, zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej

Liczba wykonywanych zabiegów urologicznych z użyciem systemu da Vinci systematycznie rośnie i w 2018 r. na całym świecie wykonano ich ponad 300 tys. Siedlecki Szpital Wojewódzki jest pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, w której operacje w zakresie urologii, ale również chirurgii ogólnej i ginekologii są przeprowadzane przy wsparciu da Vinci.

Pierwsza generacja systemów tego typu została opracowana dwie dekady temu, a obecnie oferowana jest już czwarta generacja. Dotychczas w skali globalnej przeprowadzono łącznie ponad 6 mln operacji przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci, z czego około 1 mln w ubiegłym roku.

- W rozwoju chirurgii robotycznej kluczowe znaczenie ma kadra medyczna, odpowiednio wyszkolona i wykwalifikowana w kierunku operowania na konkretnych systemach. Szpital w Siedlcach to pierwsza publiczna placówka zdrowia na Mazowszu, która dynamicznie rozwija te kompetencje - komentuje cytowany w informacji przekazanej mediom Artur Ostrowski, członek zarządu Synektik SA. wyłącznego dystrybutora sprzętu da Vinci w Polsce.

Jak przekonują entuzjaści chirurgii robotowej, robot pozwala nie tylko precyzyjnie usuwać zaatakowane przez nowotwór tkanki, lecz także zawęzić do minimum obszar interwencji chirurgicznej. W efekcie skraca się czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum