Są problemy z silnikami nowoczesnych śmigłowców LPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 16:37

Stan silników śmigłowców wskazuje na konieczność szybszego, niż deklarował producent, podjęcia prac serwisowych - poinformowało w czwartek (23 lutego) Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Działania wyjaśniające w tej sprawie prowadzi Ministerstwo Zdrowia.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podało, że stan silników dwóch śmigłowców jest obecnie weryfikowany w serwisie.

Jak poinformowała rzecznik prasowy LPR Justyna Sochacka, służby techniczne pogotowia lotniczego na bieżąco analizują stan techniczny silników pozostałych maszyn i w zależności od potrzeb kolejne z nich mogą być wysyłane do specjalistycznej weryfikacji i naprawy.

Niezależnie od tych działań LPR wezwało producenta śmigłowców do zaproponowania sposobu rozwiązania problemu.

- Pragnę zapewnić, że problem nie wpływa na funkcjonowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zapewniamy ciągłość dyżurów we wszystkich naszych bazach Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzecznik LPR Justyna Sochacka. Jak dodała, trwają uzgodnienia w tej sprawie.

Rzecznik przekazała też, że LPR wyjaśnia, dlaczego tak szybko następuje nadmierne zużycie silników. Sprawę wyjaśnia również Ministerstwo Zdrowia - powiedział o tym w środę (23 lutego) szef resortu Bartosz Arłukowicz.

LPR zapewnia, że obowiązki producenta śmigłowców wynikające z gwarancji są bezwzględnie egzekwowane. Obecnie sześć z 23 śmigłowców jest już poza okresem gwarancyjnym.

Wymiana floty LPR zakończyła się w kwietniu ubiegłego roku. Przeznaczono na nią 58 mln zł w 2008 r., 143 mln zł rok później i 300 mln zł w 2010 r.

Proces wymiany floty LPR zapoczątkowało przyjęcie przez Sejm w 2005 r. ustawy, na mocy której Ministerstwo Zdrowia mógło zakupić 23 nowoczesne śmigłowce i symulator lotów. Umowę z firmą Eurocopter na dostawę maszyn w czerwcu 2008 r. podpisała ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz.

Obecnie w Polsce jest 100 lądowisk i innych miejsc przystosowanych do startów i lądowań znajdujących się w bezpośredniej bliskości szpitali.

Trwa realizacja zaplanowanego na lata 2010-2013 projektu budowy i remontów oraz doposażenia baz LPR, których jest w kraju 17. Całkowity koszt tej operacji to ponad 68 mln zł, z czego 85 proc. stanowić mają środki unijne.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum