SOR w szpitalu w Sosnowcu znowu przyjmuje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2010 17:02

Szpitalny oddział ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu wznowił pracę.

Oddział został zamknięty dwa tygodnie temu z powodu niestabilnej pracy systemu gazów medycznych. To główny punkt pomocy ofiarom wypadków w regionie, dziennie przyjmuje ok. 70-80 chorych.

Przyczyną awarii były uszkodzone gniazda przyłączeniowe do instalacji gazów medycznych. – 104 gniazda przeszły ekspertyzę, część udało się zregenerować, pozostałe zastąpiono nowymi – wyjaśnił Mirosław Rusecki, rzecznik placówki.

Instalacja gazów medycznych zaopatruje szpitalne oddziały w niezbędne w procesach leczenia tlen, podtlenek azotu, powietrze pod ciśnieniem oraz próżnię, a także dwutlenek węgla, argon oraz azot. Instalacje takie muszą mieć stosowne certyfikaty, a ich praca jest na bieżąco monitorowana m.in. pod kątem szczelności i stabilności.

Pierwsze sygnały o niestabilnej pracy systemu zasilania oddziału gazami medycznymi w szpitalnym oddziale ratunkowym pojawiły się ponad dwa tygodnie temu. Zagrażało to bezpieczeństwu chorych, więc na oddziale wstrzymano przyjęcia. Ranni w wypadkach w regionie, którzy najczęściej dotąd trafiali właśnie do sosnowieckiego szpitala, byli przewożeni do innych szpitali, m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Jaworznie.

Szpitalny oddział ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu został oddany do użytku cztery lata temu. Z czasem przejął rolę głównego punktu wypadkowego w regionie, przyjmując ok. 2 tys. pacjentów miesięcznie. Na jego bazie w najbliższym czasie powstać ma przewidziane w ustawie o ratownictwie medycznym centrum urazowe. Szpital jest wyposażony m.in. w nowoczesne lądowisko, umożliwiające przyjmowanie śmigłowców ratunkowych przez całą dobę.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum