Rzeszów: szpital miejski z nowoczesnym urządzeniem do usuwania zaćmy

Autor: nowiny24.pl/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2017 10:09

Od kilku tygodni w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie pracuje Centaurion - amerykańskie urządzenie do witrektomii przedniej i usuwania zaćmy. Sprzęt o wartości ok. 500 tys. zł rzeszowski szpital dzierżawi.

Rzeszów: szpital miejski z nowoczesnym urządzeniem do usuwania zaćmy
Zaśma jst usuwana poprzez mikrocięcie. Fot. archiwum

Dr Antoni Bąk, ordynator oddziału okulistycznego, twierdzi, że "na świecie nie ma lepszej maszyny". Koszt dzierżawy urządzenia to ok. 4 tys. zł miesięcznie. W tym zawarte są koszty serwisu i ewentualnych napraw.

Centaurion usuwa zaćmę poprzez mikrocięcie. To ma zaledwie 2 mm, tymczasem średnica soczewki wynosi 6 mm. W ułożeniu soczewki we właściwej pozycji także pomaga maszyna - do tej pory soczewki podawano "z ręki". Czas rekonwalescencji pacjentów po tak wykonanej operacji jest krótszy.

Urządzenie zastąpiło poprzednie, które przez kilka ostatnich lat intensywnie eksploatowali lekarze. W ciągu roku wykonywali ok. 1500 operacji usuwania zaćmy.

Jak zapewnia w serwisie nowiny24.pl dr Bąk, już we wrześniu br. na wyposażeniu oddziału znajdzie się też ultranowoczesny sprzęt do badania naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Jak podkreśla ordynator, konieczna jest też rozbudowa oddziału, bo potrzeby nieustannie rosną.

Więcej: www.nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum