Rzeszów: szpital ma nowy akcelerator za 10 mln zł

Autor: rzeszow.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2017 19:12

Od poniedziałku (24 lipca) nowy akcelerator, który zamontowano w rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1, zacznie pracować na maksimum swoich możliwości. To urządzenie najwyższej klasy, umożliwia jeszcze precyzyjniejsze napromienianie komórek nowotworowych.

Rzeszów: szpital ma nowy akcelerator za 10 mln zł
Witold Wiśniewski, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie; FOT. PTWP

W piątek (21 lipca) w rzeszowskim szpitalu przy ul. Szopena oficjalnie oddano do użytku nowy akcelerator, czyli przyspieszacz liniowy. Urządzenie wykorzystywane jest do radioterapii. Dyrektor szpitala Witold Wiśniewski z dumą podkreśla, że w Polsce jest niewiele urządzeń tej klasy. Na Podkarpaciu to jedyny taki akcelerator.

Nowy akcelerator kosztował 10 mln zł. - Szpitala nie byłoby stać na jego zakup. Udało nam się wygrać konkurs w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dzięki temu dostaliśmy 7 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, pozostałą kwotę dał nam marszałek województwa - mówi Gazecie Wyborczej dyrektor szpitala.

Damian Sikorski, zastępca kierownika zakładu radioterapii podkreśla, że akcelerator pracuje w niezwykle finezyjny sposób. Umożliwia szybką i precyzyjną radioterapię. Dawka promieniowania trafia do całej objętości guza przy jednoczesnej maksymalnej ochronie zdrowych tkanek wokół.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum