Rzeszów: szpital MSWiA kupi sprzęt na oddział kardiologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2019 15:28

3 mln zł przeznaczy SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie na doposażenie pracowni oddziału kardiologicznego. Kupiony zostanie m.in. moduł do rekonstrukcji anatomii jam serca. Pieniądze w znacznej części pochodzą z dotacji Ministerstwa Zdrowia.

Rzeszów: szpital MSWiA kupi sprzęt na oddział kardiologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (14 sierpnia) w szpitalu podpisano umowę w tej sprawie. Obecna na uroczystości wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że dotacja wynosi ponad 2,5 mln zł, a wartość całego projektu 3 mln zł. - Jestem pełna podziwu dla tego, co państwo tu robią. Szpital prężnie się rozwija, jest to zauważalne nie tylko przez pacjentów z Podkarpacia, ale również z innych województw - dodała.

Dotacja pochodzi z prowadzonego przez resort zdrowia programu wspierania szpitali ponadregionalnych. Budżet programu wynosi ponad 1,3 mld zł, z czego na wsparcie kardiologii w Polsce resort przeznaczył ponad 246 mln zł.

- To świadczy o tym, jak ważnym obszarem dla obecnych władz jest obszar kardiologii, który bardzo dynamicznie się rozwija. Postęp technologiczny w tym obszarze jest niebywały, wchodzą nowe metody leczenia i ważne jest, żeby podążać za tym leczeniem, i państwo to robicie - powiedziała Szczurek-Żelazko.

Dyrektor rzeszowskiego szpitala MSWiA Zbigniew Widomski podkreślił, że przyznana dotacja jest uzupełnieniem do realizowanego już projektu dotyczącego adaptacji pomieszczeń po starym bloku operacyjnym. Wartość tego projektu to ponad 12 mln zł.

- Otrzymana w środę dotacja będzie przeznaczona m.in. na zakup zestawu do krążenia pozaustrojowego, systemu elektroanatomicznego i modułu do rekonstrukcji anatomii jam serca - powiedział Widomski.

Poseł PiS i przewodnicząca rady społecznej szpitala Krystyna Wróblewska powiedziała, że dotacja na zakup sprzętu byłaby niepotrzebna, gdyby w placówce nie było odpowiedniej kadry lekarzy, którzy umieją go wykorzystać. - Dumna jestem, że lekarze kardiolodzy z tego szpitala podejmują nowe wyzwania i jest to zespół wzorcowy na skalę Polski. Za to dziękuję - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że szpital ma bardzo dobre opinie wśród pacjentów, co jest zasługą całego personelu.

Wojciech Huk (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum