Rzeszów również będzie miał robota da Vinci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2017 09:48

W Polsce do tej pory tylko dwa szpitale mogą się pochwalić posiadaniem robota chirurgicznego da Vinci. Wrocław był pierwszy, dołączyła do niego Bydgoszcz, która kupiła używanego robota. Trzeci ma zostać zainstalowany w Rzeszowie.

Rzeszów również będzie miał robota da Vinci
Operując za pomocą da Vinci, chirurg widzi trójwymiarowy obraz operowanej okolicy w dziesięciokrotnym powiększeniu, w naturalnych barwach. Fot. WSS we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne)

Robot da Vinci pozwala operować precyzyjniej, a jednocześnie szybciej. Zmniejsza ból pacjenta i skraca czas leczenia po zabiegu chirurgicznym. Nigdy się nie męczy, nie zadrży mu ręka. Operacje odbywają się z mikrodostępu, chirurg nie musi wykonywać dużego cięcia.

O zakupie robota, który bez oprzyrządowania kosztuje około 2 mln euro, zaczęto mówić w Rzeszowie w ubiegłym roku. Urządzenie miało zostać kupione ze środków unijnych. Miasto zadeklarowało pomoc w uzyskaniu przez szpital wymaganych 15 proc. środków własnych. Szpital miał przygotowany projekt do programu RPO, ale na złożenie tego wniosku jest jeszcze za wcześnie, bo operacje z użyciem robota nie znalazły się w koszyku świadczeń i NFZ nie płaci jeszcze za takie zabiegi.

Trwają rozmowy dotyczące tego, gdzie robot ma stanąć. Czy będzie ulokowany w rzeszowskim SP ZOZ nr 1 czy w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Za kilka dni mają zostać przedstawione wyniki tych rozmów i który szpital będzie się dalej starał o zakup robota. Jak nieoficjalnie informuje Gazeta Wyborcza, robot ma trafić do szpitala klinicznego.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum