Rzeszów: nowy cytometr przepływowy w szpitalu

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2009 12:23

Oddziału hematologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Chopina w Rzeszowie wzbogacił się o cytometr przepływowy, który pomaga w rozpoznawaniu chorób krwi.

Takie urządzenie za pół miliona złotych, oprócz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Chopina w Rzeszowie, posiada jeszcze tylko kilka ośrodków w Polsce. Sprzęt nie tylko jest kosztowny, ale i skomplikowany w obsłudze.

Marek Dudziński, kierownik Pracowni Cytometrii Przepływowej, która jest częścią Oddziału Hematologii WSS w Rzeszowie wyjaśnia, że najistotniejszą rolę odgrywają tu przeszkoleni lekarze. Bowiem każde badanie jest indywidualnie zaplanowane, a otrzymany wynik to zestaw kilkudziesięciu wykresów i tabel.

Trzeba go umieć odpowiednio zinterpretować, co wymaga dużej wiedzy w zakresie immunologii nowotworów i znajomości obsługi cytometru. Lekarze zakończyli już część szkoleń. W tej chwili starają się samodzielnie wykonywać badania. Wyniki uzyskane z cytometru mają ogromne znaczenie przy rozpoznawaniu chorób układu krwiotwórczego. Przy określeniu rodzaju białaczki i chłoniaka są wręcz konieczne. Dlaczego? Bo jest ich w sumie ponad sto.

– Cytometr bardzo dokładnie określa typ nowotworu krwi. To pozwala na zastosowanie właściwego leczenia. W każdym przypadku jest ono bowiem specyficzne. Cytometr wykorzystujemy także do monitorowania efektów leczenia. Ocenia skuteczność chemioterapii i pozwala ustalić, ile komórek nowotworowych pozostało w organizmie  – tłumaczy Marek Dudziński.

Ponadto cytometr pozwala na ocenę układu odpornościowego. Urządzenie będzie służyć pacjentom ze wszystkich oddziałów onkologicznych, pediatrycznych i internistycznych w regionie. Pieniądze udało się zdobyć z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Do zakupu dołożył się też rzeszowski szpital.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum