×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rzeszów: 2 miliony złotych na nowy mammograf

Autor: Nowiny/Rynek Zdrowia13 listopada 2017 11:52

Dzięki środkom z rezerwy celowej budżetu państwa Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie otrzyma mammograf cyfrowy do diagnostyki raka piersi. To drugi taki sprzęt jaki trafi na Podkarpacie.

Rzeszów: 2 miliony złotych na nowy mammograf
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowy mammograf cyfrowy sprawi, że lekarze będą mogli wykonać mammografię spektralną, czyli z podaniem środka kontrastowego. Taka mammografia zastąpi drogie badanie rezonansem magnetycznym. Kosz zakupu aparat do mammografii spektralnej, to ok. 2 mln zł.

Jak wyjaśniają specjaliści, pacjentka z jednym guzkiem widocznym w typowym badaniu usg ma jeszcze nierzadko wiele mniejszych, które nie są wykrywalne przy użyciu aparatu usg. Te mniejsze guzki można zobrazować i wykryć wykonując rezonans magnetyczny lub mammografię spektralną. Tak przeprowadzona diagnostyka upewnia, że pacjentka musi dużo wcześniej rozpocząć chemioterapoię, by była ona skuteczna. 

Niestety, lekarze bardzo często nie zlecają wykonania badania za pomocą rezonansu magnetycznego. Powodem jest wysoki koszt badania oraz długie kolejki. Nowoczesny mammograf daje alternatywę i sprawia, że badanie rezonansem nie będzie konieczne.

Dodatkowo specjaliści będą mogli przy użyciu nowego aparatu również wykonać tomosyntezę, czyli mammografię 3D. 

Więcej: www.nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze