PAP/Rynek Zdrowia | 08-10-2019 12:29

Rusza projekt resortu zdrowia i Grupy PZU "Opaska życia"

Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchamia pionierski projekt "Opaska życia", który ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia - poinformowali we wtorek (8 października) przedstawiciele ubezpieczyciela i resortu zdrowia podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa.

Na zdjęciu: opaska dla seniora Fot. Urząd Miasta Tychy (zdjęcie ilustracyjne)

"Opaska życia" to zakładane na rękę elektroniczne urządzenie, które monitoruje podstawowe parametry życiowe pacjentów i alarmuje personel medyczny o sytuacjach zagrożenia. Opaska monitoruje nasycenie krwi tlenem, puls i temperaturę.

Prezes grupy PZU Paweł Surówka poinformował, że uruchomiono pilotaż projektu na SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Wyjaśnił, że pilotaż ten jest traktowany bardzo ewolucyjnie i liczy, że docelowo program zostanie rozszerzony i pacjenci będą mogli zabierać opaski do domu.

- To będzie druga faza pilotażu - wyjaśnił Surówka. Dodał, że opaski będą dostosowane do użytku domowego.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zauważył, że na SOR-ach kluczowa jest ocena stanu klinicznego pacjenta. Jego zdaniem "aż się prosi", aby wykorzystać taką technologię mobilną. Minister poinformował, że PZU przeprowadzi pilotaż i wybierze najlepsze urządzenia, dzięki czemu resort zdrowia będzie mógł wprowadzić standard na wszystkich SOR-ach w Polsce.

Jak zaznaczono w informacji o projekcie, po raz pierwszy w Polsce tak zaawansowane nowoczesne technologie mają szanse być wykorzystywane przy zaangażowaniu niepublicznych funduszy, na masową skalę, w ratownictwie medycznym i służbie zdrowia.