×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Robot medyczny pomaga w leczeniu ukraińskich żołnierzy

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP19 maja 2023 07:45

Włoska agencja ANSA podała, że robot rehabilitacyjny Movendo Technology pomada w leczeniu ukraińskich żołnierzy po amputacji nóg.

Robot medyczny pomaga w leczeniu ukraińskich żołnierzy
Żołnierze ukraińscy po amputacji nóg mają zapewnioną opiekę (zdj. ilustracyjne). Fot. Shutterstock
  • Robot rehabilitacyjny Movendo Technology pomaga w leczeniu ukraińskich żołnierzy po amputacji nóg
  • Jest on wykorzystywany w nowo otwartym ośrodku medycznym "Niepokonany" we Lwowie
  • Robot pozwala lekarzom i fizjoterapeutom przywracać pacjentom napięcie mięśniowe przygotowując ich do powrotu do chodzenia po zainstalowaniu spersonalizowanych protez 

Włoski robot rehabilitacyjny dla żołnierzy

Włoski robot dzięki sztucznej inteligencji ocenia stan pacjenta i opracowuje spersonalizowaną rehabilitację, oceniając jej postępy. Robot był już przed wojną w szpitalu w Charkowie, ale został uszkodzony przez bombardowanie. Obecnie pracuje w Narodowym Centrum Rehabilitacji "Niepokonany" we Lwowie.

- Do Lwowa wciąż przyjeżdżają dwa pociągi tygodniowo pełne rannych. Łóżek na rehabilitację już nie wystarczało w dotychczasowych szpitalach, więc w niecałe trzy miesiące zbudowaliśmy ten 4500-metrowy, 7-piętrowy ośrodek, który nazwaliśmy "Niepokonany". Tutaj również produkujemy niezbędne, spersonalizowane protezy. 140 takich protez zostało już wszczepionych. Po osiągnięciu pełnej operacyjności zamierzamy leczyć tu pół miliona osób rocznie - powiedział Wołodymyr Fedorow, dyrektor ds. rozwoju szpitala.

Lwów - przypomina ANSA - stał się dużym ośrodkiem pomocy humanitarnej. Do tej pory przyjął 5 milionów uchodźców z reszty kraju

Robotyczna technologia Movendo dotarła do Centrum "Niepokonany" z Włoskiego Instytutu Technologii założonego przez profesora Simone Ungaro. - Chcieliśmy wrócić na Ukrainę, zwłaszcza teraz gdy trwa wojna i nasza obecność jest jeszcze ważniejsza - powiedział Ungaro.

37-letni Andrej jest jednym z pierwszych pacjentów leczonych przy pomocy włoskiego robota. Rok temu został postrzelony w bitwie i stracił nogę.

- Nie mam już nogi, ale żyję. Zrobiłbym wszystko tak samo jak zrobiłem. Znowu bym walczył, bo tu chodzi o obronę naszych rodzin i naszych dzieci. Jestem pewien, że w końcu wygramy. Chcę móc wspiąć się na najwyższe wzgórze we Lwowie, a potem trenować do kariery paraolimpijskiej. Dziękuję wam, włoscy przyjaciele - powiedział Andrej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze