Robot chirurgiczny po raz pierwszy w rękach katowickich lekarzy
Po wielomiesięcznym, specjalistycznym szkoleniu lekarze Śląskiego Szpitala Urologicznego przy Strzeleckiej w Katowicach zasiądą za sterami konsoli sterującej ramieniami robota. 7 i 8 września wykonają pierwsze operacje całkowitej prostatektomii (usunięcia prostaty).

Pierwsze operacje z robotem chirurgicznym w regionie
Zabiegi z użyciem ultranowoczesnego robota, finansowane przez NFZ odbywają się w Katowicach od września ubiegłego roku. Do tej pory przeprowadzono ich już 230. Jednak za każdym razem do pacjentów zakwalifikowanych do operacji Robotem da Vinci przyjeżdżali specjaliści z Warszawy. Dzięki umiejętnościom nabytym przez katowickich lekarzy dr n. med. Michała Białożyta i lek. specj. Karola Wieczorka, możliwe będzie zwiększenie dostępności małoinwazyjnych procedur leczniczych dla mieszkańców regionu.
Robot chirurgiczny da Vinci pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji, przyspieszając powrót do pełnej aktywności fizycznej.
Robot daje lekarzowi możliwość wysokiej precyzji preparowania tkanek oraz eliminuje drżenie rąk chirurga.
Rozwój nowoczesnych technik leczenia i operacji w Szpitalu Urologicznym przy Strzeleckiej w Katowicach jest możliwy dzięki połączeniu go ze Szpitalem Urologicznym Mazovia w Warszawie i Częstochowie. Placówki tworzą obecnie Grupę Mazovia, której siedzibą od 1 września jest Śląski Szpital Urologiczny przy ulicy Strzeleckiej 9 w Katowicach.
Dzięki połączeniu Szpitale Grupy Mazovia mają możliwość nie tylko bardziej dynamicznego rozwoju i wykorzystania nowoczesnych technologii w procedurach medycznych. Zapewniają pacjentom szerszy, bezpłatny dostęp do najlepszych polskich specjalistów-urologów, pracujących w placówkach Grupy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)