Resort zdrowia o termometrach rtęciowych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2009 15:06

Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się dziś (31 marca) komunikat w sprawie termometrów rtęciowych, podpisany przez wiceministra Marka Twardowskiego.

W związku z pojawiającymi się informacjami, iż po 3 kwietnia 2009 roku będzie obowiązywał zakaz używania termometrów lekarskich zawierających rtęć, wiceminister zdrowia Marek Twardowski wyjaśnił w komunikacie, iż termometry lekarskie rtęciowe mogą po tej dacie nadal pozostać w obrocie. Oznacza to, że mogą jeszcze pojawiać się w obiegu handlowym w aptekach, sklepach zaopatrzenia medycznego, hurtowniach itp. Również nadal mogą być używane w szpitalach.

Warunedk dalszego pozostawania termometrów rtęciowych w handlu i ich używania w placówkach ochrony zdrowia jest jeden: mogą być używane takie termometry, które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem 3 kwietnia 2009 roku zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896 z późn. zm.).

Po 3 kwietnia 2009 roku nie można wprowadzać do obrotu termometrów lekarskich zawierających rtęć zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 3 października 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów (Dz. U. Nr 190, poz. 1163).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum