Refundacja prostatektomii przy użyciu robotów. "Wierzymy, że zwiększy dostępność chirurgii robotycznej"
W dwóch szpitalach w Polsce zabiegi prostatektomii wykonuje się przy użyciu robota Versius firmy CMR Surgical. Operacje onkologiczne gruczołu krokowego z zastosowaniem rozwiązań robotowych od kwietnia są refundowane przez NFZ. - W CMR wierzymy, że zwiększy to dostępność chirurgii robotycznej, jak i chirurgii małoinwazyjnej - ocenia Olivier Wolber z CMR Surgical.

- Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn
- Od kwietnia tego roku chorzy mają zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z zastosowaniem robota
- Refundacją objęte zostały również zabiegi chirurgiczne prostatektomii wykonywane przy użyciu robota Versius firmy CMR Surgical
- Robot jest dostępny na polskim rynku od sierpnia 2021 roku i wspiera lekarzy ze szpitali Salve Medica w Łodzi oraz Urovita w Chorzowie
Refundacja prostatektomii przy użyciu robotów
Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. W Polsce co roku diagnozuje się ponad 16 tys. nowych przypadków.
Od 1 kwietnia tego roku leczenie operacyjne raka prostaty z wykorzystaniem systemów robotowych znajduje się w koszyku świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
O refundację zabiegów mogą ubiegać się placówki medyczne, które posiadają oddział urologii lub oddział chirurgii onkologicznej, a także mają na swoim koncie co najmniej 100 udokumentowanych zabiegów (wykonanych z wykorzystaniem nie tylko rozwiązań robotowych, ale również innych metod) usunięcia raka prostaty rocznie.
Od operującego chirurga wymagane jest doświadczenie w wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem systemu robotowego, obejmujące wykonanie co najmniej 50 zabiegów prostatektomii z wykorzystaniem zrobotyzowanego systemu chirurgicznego w ciągu ostatniego roku lub średnio 50 takich zabiegów w czasie ostatnich dwóch lat.
- W CMR wierzymy, że zwiększy to dostępność chirurgii robotycznej, jak również chirurgii małoinwazyjnej, co przyniesie znaczące korzyści dla pacjentów, chirurgów, szpitali i całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Biorąc pod uwagę koszty zabiegu i obowiązujące przepisy refundacyjne, każdy szpital, który posiada umowę z NFZ, jest obecnie w stanie uruchomić u siebie program robotyki - komentuje Olivier Wolber, European General Manager, CMR Surgical (CMR).
Firma CMR angażuje się we współpracę z chirurgami, zespołami chirurgicznymi i szpitalami, intensywnie działając, aby minimalnie inwazyjna chirurgia robotyczna była powszechnie dostępna i przystępna cenowo.
Versius na polskim rynku od sierpnia 2021 roku
Brytyjska firma, przypomnijmy, opracowała system Versius, dostępny także na polskim rynku od sierpnia 2021 roku. Robot chirurgiczny składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych i umożliwia chirurgowi przeprowadzanie operacji z możliwie jak najmniejszą ingerencją w ciało człowieka.
Jest mobilny, co oznacza, że można go łatwo przetransportować z jednego szpitala do drugiego lub przemieścić pomiędzy salami operacyjnymi.
Na ten moment urządzenie wykorzystywany jest przez lekarzy ze szpitali Salve Medica w Łodzi oraz Urovita w Chorzowie.
CMR oferuje dedykowane wsparcie, aby pomóc szpitalom w procesie wdrażania tej technologii, zapewniając szczegółowe szkolenie chirurgiczne, jak również tworzy miejsca wymiany najważniejszych informacji i praktyk. Ponadto, spółka oferuje różne modele współpracy z polskimi szpitalami, aby system był jak najbardziej dostępny i przystępny cenowo.
Oprócz urologii Versius jest stosowany również w innych specjalizacjach - ginekologii, chirurgii jelita grubego, klatki piersiowej i chirurgii ogólnej w Europie, Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Australii.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)