×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rak porażony prądem, czyli o nowoczesnej metodzie leczenia nowotworów

Autor: Tekst dostarczony przez Scanmed Szpital św. Rafała w Krakowie 27 października 2015 08:45

W Scanmed Szpitalu św. Rafała w Krakowie procedury z zakresu urologii wykonywane są od początku jego istnienia. Związany ze szpitalem zespół lekarski oprócz typowych, codziennych zabiegów rozwija i szczególnie interesuje się schorzeniami uroonkologicznymi, tj. rakiem stercza, nerki, pęcherza, jąder, prącia czy cewki moczowej.

Rak porażony prądem, czyli o nowoczesnej metodzie leczenia nowotworów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posiadany przez krakowską jednostkę nowoczesny sprzęt pozwala na leczenie nowotworów dróg moczowych metodami operacji otwartych, endoskopowych, w tym laparoskopowych. Odpowiednio od zaleceń medycznych małopolski szpital realizuje leczenie radykalne, również w sposób mini inwazyjny.

O jednej z takich małoinwazyjnych metod opowiada dr n. med. Janusz Jaszczyński, specjalista urolog, chirurg ogólny, konsultant w dziedzinie urologii w szpitalu św. Rafała w Krakowie.

Do czego tak naprawdę służy i jak działa Nanoknife?
NanoKnife zawiera w sobie komputerowo sterowany generator wysokiego napięcia, który wyzwalając w czasie milisekund zmienny prąd o napięciu 1500-3000V na skutek działania pola elektrycznego doprowadza do zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej i trwałego powstania nanoporów w błonie komórkowej, co prowadzi do ich obumarcia. Martwe struktury wydalane są w sposób naturalny przez układ chłonny.

Jest to zjawisko nietermiczne, wolne od ucieczki ciepła działające wyłącznie na elementy gruczołowe, czyli raka oraz gruczolaka stercza, pozostawiające nietknięte struktury nerwowe, mięśniowe i naczyniowe, co pozwala na zachowanie naturalnych funkcji organizmu takich jak trzymanie moczu, prawidłowa mikcja czy erekcja.

Dodatkowe zalety leczenia z zastosowaniem NanoKnife
Zabieg będący przezskórną techniką igłową wykonuje się w znieczuleniu ogólnym z dostępu przez krocze. Jego średni czas trwania wynosi od 90 do 120 minut, a kontrola usg endorektalnego z wykorzystaniem siatki lokalizującej przy pomocy stepera zapewnia prawidłową i precyzyjną lokalizację elektrod.

Chory przebywa w szpitalu średnio 2-3 dni, a cewnik utrzymywany jest 3-7 dni. Dodatkową korzyścią procedury jest to, że obok komórek nowotworu niszczona jest również łagodna tkanka gruczolaka stercza, co w konsekwencji kilku tygodni prowadzi zwykle do poprawy parametrów oddawania moczu tj. dynamiki strumienia i zmniejszenia zalegania moczu po mikcji.

Przeciwwskazania i postępowanie w leczeniu raka prostaty, a nawet trzustki
Przeciwwskazaniem do wykonania NanoKnife jest zaimplantowany u chorego z powodu arytmii kardiostymulator oraz metalowe implanty w ciele.

Ważne aby pamiętać, że w kwalifikacji i doborze metody leczenia w raku stercza powinien powinien uczestniczyć doświadczony uroonkolog.

Kontrola po zabiegu jest identyczna jak po innych sposobach leczenia, a w razie niepowodzenia można bez komplikacji zastosować postępowanie chirurgiczne, radioterapeutyczne, jak również można powtórzyć NanoKnife.

NanoKnife wykorzystywany jest również w naszym szpitalu do radykalnego leczenia małych guzów nerek, a ponadto jako metoda ratująca w lokoregionalnie zaawansowanym raku trzustki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze