Radom: powstał bank tlenu medycznego - drugi na Mazowszu

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2020 12:38

Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, poinformował o utworzeniu banku tlenu w Radomiu. Wcześniej spotkał się z dyrektorami szpitali, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Urzędu m.st. Warszawy ws. wsparcia szpitali, które obecnie mają zwiększone zapotrzebowanie na tlen.

Radom: powstał bank tlenu medycznego - drugi na Mazowszu
Szpitale potrzebują obecnie znacznie więcej tlenu medycznego Fot. Archiwum

Jeszcze w listopadzie rzecznik prasowy MZ informował portal rynekzdrowia.pl, że aby poprawić dostępność do tlenu utworzone zostaną w każdym województwie banki tlenowe (od 1 do 5) z zapasem butli. Ma on być określony według potrzeb zgłoszonych przez koordynatora ds. zaopatrzenia w tlen powołanego przez poszczególnych wojewodów. Będzie to łącznie 37 banków tlenowych w całej Polsce.

Czytaj także: Tlen medyczny w walce z Covid-19 jest potrzebny jak powietrze. Czy uda się zaspokoić potrzeby szpitali?

- Wielkość banku tlenowego w każdym województwie jest inna, co wiąże się ze zróżnicowaną sytuacją w kwestii dostępności do tlenu. Każdy bank tlenowy zostanie zaopatrzony zgodnie ze głoszonymi potrzebami. Agencja Rezerw Materiałowych kupuje butle, reduktory oraz dozowniki do tlenu, zgodnie z wielkościami określonymi przez poszczególne województwa - wyjaśniał Jarosław Rybarczyk z biura prasowego MZ.

W województwie mazowieckim powstały dwa banki z butlami tlenu: w magazynach Państwowej Straż Pożarnej w Płocku oraz w Radomiu. - Będą one stanowiły zabezpieczenie w sytuacjach nagłego deficytu gospodarki tlenowej w placówkach medycznych, opiekujących się pacjentami z COVID-19. W razie sytuacji kryzysowej butle do szpitala dostarczać będą strażacy. Za proces koordynacji dostaw odpowiada koordynator ds. tlenu - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Obecnie w bankach jest w sumie 125 butli z tlenem, z czego 100 szt. 50-litrowych oraz 25 szt. 10-litrowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum