Radom: 2,5 mln zł na zakup ambulansów dla pogotowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2019 15:55

2,5 mln zł przekazał zarząd województwa mazowieckiego na zakup pięciu ambulansów dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek (26 kwietnia) w Radomiu.

Radom: 2,5 mln zł na zakup ambulansów dla pogotowia
Nowe karetki zastapią przede wszystkim te, które mają przebieg zbliżający się nawet do 500 tys. km. Fot. archiwum

Jednym z powodów, dla których zarząd woj. mazowieckiego zdecydował o wsparciu dla radomskiego pogotowia ratunkowego, był fakt, że od kwietnia jednostka ta - zgodnie z Planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego - powiększyła obszar swoich działania o trzy kolejne powiaty: warszawski zachodni, żyrardowski i grodziski. Do niedawna Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego obsługiwała Radom i powiaty: radomski, lipski, zwoleński, kozienicki, grójecki, przysuski i szydłowiecki.

Poza tym - jak podkreślił wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski - karetki, które stanowią bardzo ważny element zabezpieczenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, ulegają szybkiemu wyeksploatowaniu. Stąd potrzeba zakupu nowoczesnych ambulansów.

Dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski przyznał, że tabor, którym dysponuje jego jednostka, jest mocno zużyty. Wiele z karetek ma przebieg zbliżający się do 500 tys. km. - W sytuacjach, kiedy krótki czas dojazdu jest szalenie ważny dla życia i zdrowia pacjenta, musimy mieć pewność, że pojazd i sprzęt nie zawiedzie - podkreślił Kowalski.

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak podkreślił, że miasto systematycznie przekazuje Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego fundusze na zakup nowych ambulansów. W ubiegłym roku tabor pogotowia wzbogacił się o trzy nowe ambulanse wyposażone w nowoczesny sprzęt ratujący życie.

W ubiegłym roku zespoły ratownictwa medycznego zrealizowały ponad 42 tys. zleceń w samym Radomiu i powiecie radomskim, a w całym rejonie operacyjnym były wzywane do ratowania zdrowia i życia przeszło 74 tys. razy.

Samorząd województwa mazowieckiego stara się regularnie przeznaczać pieniądze z budżetu Mazowsza na ambulanse dla stacji pogotowia. Na początku tego roku zdecydowano o zakupie 23 karetek z wyposażeniem, które trafią do mazowieckich stacji pogotowia w Warszawie, Ostrołęce, Płocku i Siedlcach. Koszt ich zakupu to 11,8 mln zł. 

PAP - Ilona Pecka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum