RPD pisze do Ewy Kopacz o laserach do leczenia naczyniaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2011 13:11

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak apeluje o zakup laserów do leczenia naczyniaków. W środę (2 lutego) zwrócił się w tej sprawie do minister zdrowia Ewy Kopacz.

RPD pisze do Ewy Kopacz o laserach do leczenia naczyniaków

Obecnie, jak podkreśla RPD, dzieci z naczyniakami muszą być operowane za granicą, ponieważ w Polsce brakuje aparatury niezbędnej do przeprowadzenia operacji.

– To problem, który dotyka około 40 tys. dzieci rocznie, w tym 4 tys. z ciężką postacią naczyniaków, zagrażających ich zdrowiu lub życiu – powiedział PAP Michalak. 

– Rodzice często mówią mi o swoich problemach, o poszukiwaniu lekarzy, o niewystarczającej wiedzy lekarzy rodzinnych na temat naczyniaków. Lekarze zwracają natomiast uwagę na ograniczony dostęp do sprzętu specjalistycznego, w tym do laserów – podkreślił rzecznik. 

– Krajowy konsultant ds. chirurgii dziecięcej prof. Piotr Kaliciński informował, że przy okazji opiniowania zgody na kolejny wyjazd dziecka na leczenie za granicę, nagłaśnia problem konieczności posiadania przez kliniki laserów do leczenia naczyniaków. Wsparłem jego działania, występując do minister zdrowia z prośbą o pomoc w zakupie sprzętu – dodał Michalak. 

Według niego koszt jednej terapii dziecka za granicą, to 50-75 proc. ceny zakupu lasera do usuwania naczyniaków. 

W styczniu Michalak interweniował w sprawie dziewczynki, która urodziła się z olbrzymim naczyniakiem. Jak relacjonował, jedynym ratunkiem dla niej była natychmiastowa operacja, wykonana poza granicami kraju. Lekarze zwrócili się o pomoc do RPD w działaniach zmierzających do uzyskania zgody na sfinansowanie zabiegu w Berlinie. W tym tygodniu o pomoc poprosili kolejni rodzice.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum