Przy zakupie urządzeń medycznych trzeba brać pod uwagę koszty serwisowania

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 18:50

Ważne jest, by zakupując urządzenia świadomie zaplanować wydatki na utrzymanie, eksploatację tych aparatów, gdyż może się okazać, że w skali roku koszty serwisowania aparatury wyniosą nawet 30 proc. ceny zakupu - podkreśla Agnieszka Weiner, Business Development Manager w Althea Polska Sp. z o.o.

Przy zakupie urządzeń medycznych trzeba brać pod uwagę koszty serwisowania
Agnieszka Weiner, Business Development Manager w Althea Polska Sp. z o.o. Fot. PTWP

Jak tłumaczy Agnieszka Weiner, Business Development Manager w Althea Polska Sp. z o.o., często zdarza się, że szpitale zakupują sprzęty, których w pełni nie wykorzystują ze względu na zawyżone parametry, co niepotrzebnie podnosi koszt ich serwisowania.

Podkreśla, że ważne jest, by zakupując urządzenia świadomie zaplanować wydatki na ich utrzymanie, eksploatację, gdyż może się okazać, że w skali roku koszty serwisowania tej aparatury wyniosą nawet 30 proc. ceny jej zakupu.

Istotne też jest, aby być świadomym kosztu najdroższych modułów sprzętu. Np. lampa do aparatu tomografii komputerowej, która jest zużywalnym elementem i wymaga okresowej wymiany, kosztuje ok. 7oo tys. zł, co już jest znacznym wydatkiem przy cenie zakupu aparatu wynoszącej ok. 2 mln zł.

Agnieszka Weiner zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół, który może nieoczekiwanie zwiększyć koszty serwisowania: - Zdarza się, że szpitale zakupują sprzęt medyczny bez pełnego dostępu do funkcji, gdyż jest on zablokowany przez producenta na etapie dostawy kodami. Gdy sprzęt posiada te kody, automatycznie wzrasta koszt serwisu ponieważ musi zostać wykupiony miesięczny bądź roczny dostęp do tej aparatury.

Jak precyzuje Agnieszka Weiner warto pamiętać o tym, by dostęp do różnych funkcji zakupionego sprzętu był możliwy w 100 procentach już w momencie dostawy aparatu i nielimitowany.

 Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum