Przełomowe rezultaty operacji robotycznych w Gliwicach. "Dla pacjentów to wielka szansa"

Autor: oprac. KM • Źródło: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach26 października 2022 13:01

Po przeprowadzeniu pierwszych trzydziestu operacji z wykorzystaniem chirurgii robotycznej mamy konkretne wnioski: nowa możliwość operowania anatomicznie z ogromną precyzją w celu zachowania u pacjenta zarówno funkcji fizjologicznych jak i seksualnych, daje lepsze efekty niż w przypadku operacji laparoskopowych – potwierdził dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Przełomowe rezultaty operacji robotycznych w Gliwicach. "Dla pacjentów to wielka szansa"
Dla gliwickiej urologii ten rok jest przełomowy: operacje robotyczne zostały udostępnione na niespotykaną wcześniej skalę wraz z możliwością refundacji - mówi dr Andrzej Kupilas. Fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach.
  • W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeprowadzono 30 operacji z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej
  • - Nowa możliwość operowania anatomicznie z ogromną precyzją w celu zachowania u pacjenta zarówno funkcji fizjologicznych jak i seksualnych, daje lepsze efekty niż w przypadku operacji laparoskopowych - mówi ordynator urologii dr Andrzej Kupilas
  • Operacje robotyczne w gliwickim szpitalu są udostępnione na niespotykaną wcześniej skalę wraz z możliwością refundacji

Chirurgia robotyczna ułatwia powrót do życiowej aktywności

- Prostatektomia radykalna jest metodą operacyjnego leczenia raka prostaty. Polega na usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, fragmentami nasieniowodów oraz otaczającymi węzłami chłonnymi - informuje dr Kupilas, dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, cytowany w komunikacie prasowym szpitala.

- Możliwe powikłania to nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji. Stanowią one dla nas, urologów, największe wyzwanie: trzeba wyeliminować raka,  zapewniając pacjentowi powrót do życiowej aktywności bez wstydu i lęku. Chirurgia robotyczna znacząco ułatwia to zadanie – podkreśla.

Operacje robotyczne z refundacją

- Dla gliwickiej urologii ten rok jest przełomowy: operacje robotyczne zostały udostępnione na niespotykaną wcześniej skalę wraz z możliwością refundacji takiego sposobu leczenia. Wcześniej były to metody bardzo kosztowne i w Gliwicach nieosiągalne. Teraz mamy ogromną  poprawę dostępności – wyjaśnia dr Kupilas.

Ostatnio zespół pod kierunkiem dra Andrzeja Kupilasa przeprowadził z powodzeniem prostatektomię radykalną u 46-letniego pacjenta. Badanie rezonansem magnetycznym wykazało zmiany w prostacie, potwierdzone następnie w badaniu histopatologicznym i ten młody, aktywny zawodowo mężczyzna jest już po leczeniu. To bardzo istotny przekaz: wiek chorych ze zdiagnozowanym rakiem prostaty na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie się obniża – przestrzega dr Andrzej Kupilas.

Rak prostaty nawet u 2 tys. mężczyzn w woj. śląskim rocznie

- Zdarza się, że strach przed utratą funkcji seksualnych oraz innymi dolegliwościami obniżającymi komfort życia "blokuje" mężczyzn sprawiając, że zwlekają z wizytą u urologa. To błąd. Możemy im zaoferować skuteczniejsze oraz znacznie mniej inwazyjne metody leczenia –  podsumowuje szef gliwickiej urologii.

Każdego roku w województwie śląskim na raka prostaty zapada około dwóch tysięcy mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby oraz szybkie wdrożenie leczenia dają szansę nawet na całkowity powrót do zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum