Przełom w wykrywaniu endometriozy. Polscy naukowcy opracowali szybki test

Autor: oprac. KM • Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny11 stycznia 2023 12:57

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował o innowacyjnym wynalazku swoich naukowców: szybkim teście na endometriozę. Jest bezinwazyjny i umożliwia uzyskanie wyników już po kilku dniach. Dostępny może być pod koniec marca.

Przełom w wykrywaniu endometriozy. Polscy naukowcy opracowali szybki test
Test jest bezinwazyjny i opiera się na pobraniu wymazu z wnętrza macicy. Fot. AdobeStock
  • Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali test na endometriozę
  • Jest bezinwazyjny i pozwala uzyskać wynik po kilku dniach od wykonania
  • - To kluczowe, bo w endometriozie droga do diagnozy zajmuje zwykle kilka lat - podkreśla WUM w komunikacie
  • WUM zapowiada, że test może być dostępny już pod koniec marca. Cena testu na razie nie jest znana

Naukowcy z WUM opracowali szybki test na endometriozę

Naukowcy z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, m.in. dr Ilona Kalaszczyńska i prof. Jacek Malejczyk - wiceprezes spółki Diagendo - opracowali test na endometriozę. Jak podał WUM, test jest bezinwazyjny i pozwala na przekazanie wyniku pacjentce już po kilku dniach. 

Badanie polega na pobraniu wymazu z wnętrza macicy, w dalszej kolejności materiał zostaje wysłany do laboratorium. Tam, z użyciem testu, zostanie sprawdzone, czy pacjentka, od której pobrano wymaz, ma do czynienia z endometriozą.

Przewagą testu jest krótki czas od wymazu do rozpoznania

- To kluczowe, bo w endometriozie droga do diagnozy zajmuje zwykle kilka lat - podkreślono w komunikacie i zaznaczono, że test jest "szansą na szybką diagnostykę dla milionów pacjentek". Z endometriozą bowiem może zmagać się nawet co dziesiąta kobieta. Choroba powoduje niepłodność w połowie przypadków w Polsce.

Wśród charakterystycznych objawów endometriozy najczęściej wymienia się bardzo silny ból. O chorobie mówi się, kiedy tkanka endometrium (śluzówki macicy) pojawia się poza jamą macicy, czyli np. w jajniku, jajowodzie, jelicie, pęcherzu moczowym, otrzewnej, żołądku, wątrobie. Może pojawić się również w płucach lub w mózgu. Jednocześnie wykrycie choroby nie jest łatwe. Jak podkreślono w komunikacie WUM, "wiele kobiet otrzymuje diagnozę, dopiero gdy trafią na stół operacyjny". Pierwsze objawy od rozpoznania dzieli 8-12 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum