×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przejęcie FAMED Żywiec przez grupę BHM. "Spółka zachowuje swoją polską tożsamość"

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe25 maja 2023 14:30

100 proc. akcji spółki z o.o. FAMED Żywiec przejęła grupa BHM. Producent sprzętu szpitalnego z południa Polski obowiązki podatkowe w całości nadal realizuje w Polsce.

Przejęcie FAMED Żywiec przez grupę BHM. "Spółka zachowuje swoją polską tożsamość"
FAMED Żywiec specjalizuje sie w produkcji łóżek szpitalnych oraz foteli medycznych. Fot. FAMED Żywiec
  • Grupa BHM, spółka private equity założona przez czeskiego biznesmena Tomáša Krska została właścicielem 100 proc. udziałów w Famed Żywiec Sp. z o.o.
  • Przejęcie jest częścią strategii mającej na celu budowę silnej grupy MedTech złożonej z niezależnych producentów wyrobów medycznych z siedzibą w Unii Europejskiej
  • Famed eksportuje swoje wyroby i technologie medyczne do 113 krajów

FAMED Żywiec częścią grupy BHM

W ubiegłym roku Famed Żywiec przekroczył poziom 90 mln złotych przychodów ze sprzedaży. Jednocześnie w 2022 roku niemal co trzeci stół operacyjny zamawiany w Polsce w ramach przetargów publicznych dostarczył Famed Żywiec. Obok Famedu najczęściej wybierani byli amerykański HillRom (grupa Baxter) i szwedzka marka Getinge (grupa Maquet).

– Inwestycja w Famed Żywiec to ważny etap rozwoju BHM Medical Technology, a przy tym logiczny krok w kontekście kontynuacji naszego wzrostu. Famed wnosi do naszej grupy wieloletnią tradycję,
doświadczenie w sprzedaży swoich produktów, a także znaczący potencjał obejmujący nieprzeciętne możliwości produkcyjne oraz sprawność procesową. Włączenie spółki do Grupy BHM pozwoli korzystać z synergii w obszarach sprzedaży, produkcji oraz badań i rozwoju, czyniąc nas jednym z najsilniejszych graczy w europejskim sektorze MedTech – komentuje Jan Černý, prezes BHM Group.

Poza sektorem medycznym (portfolio Grupy obejmuje w nim m.in. niemieckie marki Medifa i Kottermann czy czeską Block) inwestuje ona również w sektorach nieruchomości oraz OZE.

– W minionych latach skutecznie rywalizując z globalnymi potentatami udowadnialiśmy, że niezależny producent, jeśli kieruje się przemyślanym podejściem, ma szansę osiągać znaczące sukcesy w niezwykle konkurencyjnej branży MedTech. Planujemy kontynuować tę strategię, a dołączenie do posiadającej duży potencjał Grupy BHM będzie dla nas silnym impulsem rozwojowym, który pozwoli umacniać naszą pozycję – komentuje Marek Suczyk, prezes zarządu Famed Żywiec sp. z o.o.

W maju 2023 roku zmienił się zarząd spółki. W miejsce Tomasza Rycaka stanowisko prezesa zarządu objął Marek Suczyk, pełniący od 2016 roku funkcję wiceprezesa i dyrektora ds. sprzedaży i marketingu. Skład dwuosobowego obecnie zarządu uzupełnia Paweł Tomala, od 2015 roku wiceprezes i dyrektor finansowy żywieckiej spółki, który pozostaje na obu stanowiskach. Radę nadzorczą spółki tworzą przedstawiciele BHM - Jan Izak, Jan Cerny oraz Markus Keussen.

Obecny w branży medycznej od 1947 roku Famed Żywiec w pełni zachowuje swoją polską tożsamość. Firma obowiązki podatkowe w całości realizuje w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze