Pruszków: lokalne samorządy pomogą szpitalowi

Autor: Kurier Południowy/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 11:55

Gdyby nie samorządy finansujące zakup części zamiennych, to Szpital Kolejowy miałby tomograf komputerowy. Nieczynny.

W 2006 roku ze środków sejmiku mazowieckiego do Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie zakupiony został tomograf komputerowy za kwotę czterech milionów złotych. Przez dwa lata służył pacjentom szpitala. Niestety po zakończeniu gwarancji, w marcu, nastąpiła awaria lampy tomografu, której koszt wymiany to 755 tyś złotych. Szpital takich środków nie ma.

Dramatyczną sytuację spotęgował fakt, że w tym samym czasie uległ awarii także tomograf w Szpitalu Tworkowskim im Mazurkiewicza. W takiej sytuacji dyrektor szpitala Krzysztof Rymuza zwrócił się do starosty powiatu pruszkowskiego i prezydenta Pruszkowa o wsparcie finansowe, ponieważ sejmik mazowiecki nie przewidział finansowania naprawy tomografu. A jak potrzebne jest to urządzenie niech świadczy fakt, że w ramach kontraktu wykonywano nim około 200 badań miesięcznie.

Rada powiatu pruszkowskiego przeznaczyła 200 tysięcy złotych na wymianę zepsutej lampy tomografu i pomoc szpitalowi. Dzień wcześniej, podobną uchwałą, radni miasta Pruszków przekazali 100 tysięcy złotych.

– Dzięki zaangażowanej postawie radnych inaczej zaczął patrzeć na tę sprawę nasz organ prowadzący - sejmik mazowiecki – cieszy się Krzysztof Rymuza. – Początkowo odmówił nam dofinansowania. Natomiast w chwili pojawienia się inicjatywy rad powiatu i miasta, skarbnik sejmiku zapewnił mnie, że ostatecznie znajdzie się cała suma pieniędzy potrzebnych na naprawę tomografu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum