
- Obecność bioinżynierów w szpitalach nie jest już dzisiaj nowością. To obecnie potrzeba chwili, gdyż coraz więcej aparatury w placówkach medycznych wymaga obsługi właśnie na poziomie wiedzy inżynierskiej - mówi prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
- Kształcenie na kierunku bioinżynieria obejmuje dwa zasadnicze obszary. Po pierwsze jest to edukacja inżynierów angażujących się rozwój nowych technologii medycznych, a także - w szerszym ujęciu - dedykowanych zdrowiu, ergonomii itp. Po drugie część inżynierów medycznych kształconych jest przede wszystkim na potrzeby pracy w jednostkach ochrony zdrowia - tłumaczy prof. Marek Gzik.
- Sala operacyjna, kiedy jest udostępniana personelowi medycznemu w celu wykonania zabiegu, powinna wcześniej zostać dokładnie zweryfikowana przez inżynierów od względem sprawności działania wszelkich niezbędnych urządzeń. Poza tym widzimy również, że bioinżynier może, a nawet powinien wspomagać personel medyczny w trakcie przeprowadzania operacji - zaznacza dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
- Taka konieczność wynika przede wszystkim z coraz większego skomplikowania aparatury medycznej, co staje się problemem m.in. dla lekarzy czy pielęgniarek. Ponadto w sytuacji, kiedy w Polsce tak bardzo odczuwamy skutki deficytów kadrowych w ochronie zdrowia, wspomaganie personelu medycznego przez bioinżynierów staje się coraz ważniejsze - konkluduje prof. Marek Gzik.
Wypowiedź zarejestrowana 18 września br., podczas spotkania Rady Programowej V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który 5 i 6 marca 2020 r. odbędzie się w Katowicach.
Czytaj także: HCC 2020: co zrobić, aby system stał się bezpieczny dla pacjentów i lekarzy


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 15:15 Morawiecki: do końca II kwartału Polska ma otrzymać 27 milionów szczepionek
- 14:45 Zielona Góra: w Centrum Symulacji Medycznej UZ szkolą w zakresie szczepień mi. in farmaceutów
- 13:10 Do Polski w poniedziałek ma trafić ok. 870 tys. dawek szczepionek Pfizer
- 12:30 Szpital Uniwersytecki im. Biziela w Bydgoszczy powiększy się o budynek z lądowiskiem dla śmigłowców
- 11:03 W sobotę ponad 15 tyś nowych zakażeń, zmarło 616 osób
- 10:52 Pilotaż w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w POZ - koszt: 5,5 mln zł
- 10:35 Łódź: dzięki nowatorskiemu zabiegowi 12-latek zamiast wymiany rozrusznika serca pojedzie na obóz windsurfingowy
- 09:40 Dr Sutkowski: prawdopodobnie to początek końca trzeciej fali pandemii jednak trudno o hurraoptymizm
- 09:20 Leki na schizofrenię mogą chronić przed SARS-CoV-2?
- 09:00 Odkrycie polskich naukowców nowego podtypu chłoniaka pozwoli skuteczniej leczyć chorych
- 08:31 AstraZeneca bez kontraktu z UE na dostawy szczepionek w 2022 r.? "To prawdopodobne"
- 07:30 Nadużywamy antybiotyków i środków do dezynfekcji. To nie przekłada się na zdrowsze życie
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 675 874 potwierdzonych zakażeń, zmarło 61 825 pacjentów
- 2 Wirus przestał oszczędzać ciężarne. „Takich dramatów nie widzieliśmy nigdy wcześniej”
- 3 Dworczyk: na horyzoncie jest już zupełne uwolnienie szczepień
- 4 Dworczyk o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek: nie, ręce mi nie opadły
- 5 Handel fałszywymi certyfikatami szczepień i testów w kierunku Sars-CoV-2 kwitnie
- 6 Pfizer przyspiesza dostawy - dodatkowych 4 mln szczepionek dla Polski
- 7 Dworczyk: w drugiej połowie maja ruszą punkty szczepień w aptekach, pierwsze drive-thru już są
- 8 Eksperci: stanowisko Episkopatu wprowadzi ferment i niezrozumienie. Ludzie będą rezygnować ze szczepień
- 9 Przedłużenie obostrzeń w związku z Covid-19 - rozporządzenie opublikowane
- 10 NFZ o wynagrodzeniu za świadczenia ponadumowne - zarządzenie
- 11 Czy wszystkie szczepionki wektorowe mogą wywoływać zakrzepicę? Odpowiedź mają dać badania
- 12 Kiedy zaszczepią się ozdrowieńcy i zakażeni po pierwszej dawce szczepionki przeciwko Covid-19?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych