Prof. Leszek Królicki: mamy za mało ośrodków medycyny nuklearnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2011 16:19

W Polsce wciąż brakuje ośrodków medycyny nuklearnej, zajmującej się leczeniem i diagnozowaniem pacjentów przy pomocy izotopów promieniotwórczych - ocenia krajowy konsultant w tej dziedzinie prof. Leszek Królicki.

Prof. Leszek Królicki: mamy za mało ośrodków medycyny nuklearnej

Prof. Królicki uczestniczył w poniedziałek w Chorzowie (Śląskie) w otwarciu pracowni PET-CT oraz nowego pawilonu w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii. To pierwsza taka pracownia w szpitalu wieloprofilowym w południowej Polsce. Pozostałe działają w szpitalach onkologicznych w Gliwicach, Kielcach i Wrocławiu.  

‒ To naprawdę święto dla całego naszego środowiska. Ta dziedzina ‒ medycyna nuklearna ‒ zaczyna być dostrzegana przez decydentów, to ogromny plus. Polska pozostawała na jednym z ostatnich miejsc pod względem liczby aparatów czy liczby wykonywanych badań ‒ powiedział prof. Królicki.  

PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna, to najnowszy kierunek w obrazowaniu w dziedzinie onkologii. Specjalistyczna kamera PET jest zbudowana z wielu detektorów, umieszczonych na orbicie urządzenia w wielu rzędach.  

Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie radioznacznik, a następnie kamera skanuje jego ciało. Podaje precyzyjną, trójwymiarową lokalizację zmian chorobowych w ciągu zaledwie kilku minut.

PET pozwala nie tylko wcześniej wykryć chorobę i lepiej wybrać metodę leczenia dzięki bardzo precyzyjnemu obrazowi, ale także monitorować i w razie potrzeby weryfikować przebieg leczenia.  

Metoda pozwala zlokalizować zarówno guz pierwotny, jak i ocenić stopień zaawansowania choroby i jej rozsiewu. Dzięki niej można ograniczyć inne, przykre dla pacjenta zabiegi jak biopsja czy operacja zwiadowcza.  

Nowa pracownia służy zarówno dzieciom, jak i dorosłym pacjentom. 90 proc. wskazań to choroby nowotworowe, 10 proc. ‒ schorzenia kardiologiczne i niektóre choroby układu nerwowego. Badanie w pracowni PET-CT zleca się w przypadku chłoniaków ziarniczych i nieziarniczych, nowotworów płuc, głowy i szyi, układu pokarmowego, piersi i narządu rozrodczego, czerniaków, mięsaków, nowotworów mózgu i tarczycy.  

‒ To na pewno nowa jakość w diagnostyce. Spowoduje, że będzie nam się łatwiej pacjentów diagnozowało i leczyło. Skróci się kolejka, o której zawsze mówimy. Rozpoznawalność chorób nowotworowych będzie szybsza. To się momentalnie przełoży na coraz więcej przypadków uleczalnych, bo odpowiednio wcześnie zareagujemy ‒ powiedział Polskiej Agencji Prasowej dyrektor chorzowskiego szpitala Grzegorz Szpyrka.  

Badania są na liście procedur refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Placówka ma na razie na ten rok niewielki kontrakt na te badania, pozwalający na przeprowadzanie zaledwie 3 badań dziennie, podczas gdy pracownia może ich wykonać ponad 20. 

Utworzenie pracowni PET-CT w Chorzowie kosztowało 20 mln zł i jest własną inwestycją szpitala. 2 mln zł pochodzą z budżetu placówki, pozostała to kredyt, który ma być spłacony ciągu 5 lat.

Szpital zakończył też inne inwestycje. W nowym pawilonie ulokowano m.in. nowy oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci z 22 łóżkami, którego koszt wyniósł 5,5 mln zł. Blok operacyjny z czterema nowoczesnymi salami kosztował 9 mln zł, a szpitalny oddział ratunkowy 6,5 mln zł.  

‒ Inwestujemy, chociaż nie jest łatwo, ale zdaję sobie sprawę, że jeśli się nie będzie inwestowało, to się nie istnieje ‒ zaznaczył dyrektor Szpyrka.  

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podkreślił, że dzięki inwestycjom i fachowej kadrze chorzowskiego szpitala staje się on kolejną marką kojarzoną z Chorzowem ‒ obok Stadionu Śląskiego, Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku oraz Ruchu Chorzów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum