Prezydent Krakowa: kupimy 6 tys. testów na koronawirusa dla szpitala w Prokocimiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2020 14:40

Po konsultacji ze Szpitalem Uniwersyteckim postanowiliśmy jako miasto kupić 6 tys. testów do wykrywania koronawirusa za pół miliona złotych - poinformował w środę (25 marca) w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa obecnie 27 pacjentów zarażonych koronawirusem. Fot. Materiały prasowe

Z budżetu miasta sfinansowane zostaną także noclegi w hotelu dla personelu szpitala, bo wielu medyków, chcąc chronić najbliższych, boi się po dyżurach wracać do domów.

Jak powiedziała rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek, pieniądze na te zadania będą pochodzić z rezerwy budżetu miasta na zarządzanie kryzysowe i zostaną przekazane bezpośrednio do szpitala, który dokona zakupów testów.

- Pytaliśmy dyrekcję szpitala, jakiego jeszcze wsparcia możemy udzielić i okazało się, że są to noclegi dla personelu - dodała Chylaszek.

W Szpitalu Uniwersyteckim na oddziale zakaźnym przebywa obecnie 27 pacjentów zarażonych koronawirusem. Od kilku dni testy w kierunku zakażenia koronawirusem są wykonywane w laboratorium własnym szpitala - jest ich przeprowadzanych około 100 dziennie.

- Około 120 osób pracujących w szpitalu poinformowało, że w przypadku wzrostu liczby pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 z troski o własne rodziny, będą chcieli po dyżurach zostać w hotelu - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

Przyjęcia na wszystkie oddziały szpitala, poza oddziałem zakaźnym, zostały wstrzymane do odwołania. Wyjątkiem jest realizacja procedur ratujących życie oraz leczenie pacjentów onkologicznych, którzy są w trakcie chemioterapii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum