Premier: 200 ambulansów trafi do szpitali na przełomie września i października

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2019 14:20

We współpracy z państwem - wojewodami, z samorządami, z panem ministrem zdrowia, przygotowaliśmy listę 200 karetek pogotowia, 200 ambulansów, które trafią do szpitali na przełomie września i października - powiedział podczas spotkania z wojewodami premier Mateusz Morawiecki.

Premier: 200 ambulansów trafi do szpitali na przełomie września i października
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, w którym pokazujemy, w jaki sposób konstruktywnie, bardzo pozytywnie rozwijać współpracę między rządem, samorządami w ramach unitarnego państwa, w ramach państwa, które w jako jedność buduje wartość dla obywateli, dla wszystkich Polaków i tę wartość dzisiaj chcemy przedstawić Polakom w postaci dwóch programów, które dzisiaj poprzez ręce państwa wojewodów chcemy poprosić o ich sprawną dystrybucję, o ich sprawne przedstawienie mieszkańcom poszczególnych województw - powiedział premier.

Pierwszy program, o którym mówił premier, to projekt wymiany taboru ambulansów. Zaznaczył, że "bardzo często mamy do czynienia z wnioskami ze strony czy to samorządów, czy bezpośrednio szpitali" w tej sprawie.

- Zapoznałem się ze statystyką - wiem, że co trzeci ambulans jest starszy niż sześć lat, podczas gdy ambulansy służą w sposób intensywny i też zasługują na swoją emeryturę, na swój odpoczynek i ambulans starszy niż 6-7 lat powinien być wymieniony - powiedział Morawiecki.

- We współpracy z państwem - wojewodami, z samorządami, z panem ministrem zdrowia, przygotowaliśmy listę 200 karetek pogotowia, 200 ambulansów, które trafią do szpitali, do jednostek na przełomie września i października - zapowiedział szef rządu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że ratownictwo jest obszarem, w którym państwo powinno wziąć na siebie ciężar koordynacji. - Dlatego też wykonujemy to i przeprowadzamy reformę ratownictwa medycznego - dodał. Minister przypomniał, że wiosną br. ratownictwo zostało upaństwowione "po to właśnie, by to państwo koordynowało ratowanie życia obywateli".

- W zeszłym roku przez ministerstwo zdrowia sfinansowaliśmy wyposażenie na stu szpitalnych oddziałach ratunkowych. Teraz rozpoczynamy ogromny program wymiany taboru karetek - 200 karetek w Polsce - powiedział.

Zaznaczył, że skracanie czasu dotarcia do lekarza i poprawa jakości transportu jest niezwykle ważne. - Czy pacjent z zagrożeniem życia dojedzie szybciej czy nie, to są minuty życia. Karetka i jej nowoczesne wyposażenie ma czasami fundamentalne dla tego, czy pacjent przeżyje czy nie - wskazał minister zdrowia.

- 80 mln zł ulokowaliśmy w tym programie. Dwieście karetek. Cała Polska jest objęta tym programem, nie ma wykluczonego województwa. Tak naprawdę wszystkie wnioski, które trafiły do nas poprzez wojewodów zostały rozpatrzone - dodał. Minister zapewnił, że "nawet najmniejsza gmina czy powiat były traktowane tak samo".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze