Poznań: w centrum pulmonologii otwarto pracownię tomografii komputerowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2017 15:42

Pracownię tomografii komputerowej otwarto w piątek (30 czerwca) w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. Nowy 64-rzędowy tomograf umożliwi wykonywanie dwukrotnie większej liczby badań niż dotychczas.

Poznań: w centrum pulmonologii otwarto pracownię tomografii komputerowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii prof. Aleksander Barinow-Wojewódzki mówił w piątek PAP, że obecnie tomografia komputerowa jest podstawowym badaniem w pulmonologii, ale w medycynie postęp dokonuje się średnio co 4-5 lat. - Zazwyczaj w ciągu tego czasu musi być zmieniona technologia badań medycznych, badań obrazowych, czasem i laboratoryjnych - taka jest cena postępu - podkreślił.

Barinow-Wojewódzki podkreślił, że dzięki nowemu urządzeniu będzie możliwe przede wszystkim przeprowadzanie większej liczby badań. - Obecnie ok. 50 badań dziennie możemy przeprowadzać zamiast w 8 godzin - w 4 godziny. Zwiększyła się jednak nie tylko wydajność i jakość samego obrazu w tomografii komputerowej, ale także poprawiła się komunikacja pomiędzy tomografem komputerowym a systemem medycznym Eskulap, gdzie archiwizujemy dane pacjenta - zaznaczył.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zaznaczył, że nowy tomograf to inwestycja nie tylko w jakość i sprawność usług, lecz także w poprawienie kondycji finansowej szpitala, który dotychczas musiał płacić podmiotom zewnętrznym. - Wszystkie środki finansowe, które NFZ będzie za te procedury płacił, wpłyną do kasy szpitala; nie będzie trzeba płacić zewnętrznemu usługodawcy. Dotychczas było to ok. 2 mln zł rocznie - wyjaśnił.

Tworzenie Pracowni Tomografii Komputerowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów rozpoczęło się w I półroczu 2016 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs ofert na wybór realizatorów zadania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. "Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów w zakresie zakupu tomografów komputerowych w 2016 r.". Dofinansowanie dla WCPiT na zakup tomografu wyniosło blisko 2,7 mln zł, sama placówka wyłożyła ok. 900 tys. zł, które przeznaczono na modernizację pracowni, uruchomienie sprzętu oraz szkolenie personelu.

Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii od 6 lat realizuje program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuc, finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Tomografia komputerowa to podstawowa metoda diagnostyczna chorób klatki piersiowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze