Poznań: radni walczą o centrum protonoterapii, będzie apel do premiera i ministra

Autor: gloswielkopolski.pl/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 09:56

Choć Wielkopolska jest najbardziej zaawansowana w pracach nad powstaniem centrum protonoterapii, wiele wskazuje na to, że rząd nie zamierza jej w tym wspierać. Radni województwa wielkopolskiego zamierzają wystosować w tej sprawie apel do premiera i ministra zdrowia.

Poznań: radni walczą o centrum protonoterapii, będzie apel do premiera i ministra
Radioterapia protonowa w Centrum Cyklotronowym Bronowice. FOT. Materiały prasowe CCB

Protonoterapia - nowoczesna i niedająca powikłań metoda leczenia onkologicznego, podczas której wykorzystuje się wiązkę protonów, które przenikają do guza -  jest praktycznie niedostępna dla  pacjentów. Jedyny w Polsce ośrodek, który dziś oferuje tę formę terapii, znajduje się pod Krakowem i przyjmuje niewielu pacjentów.

W 2014 r. w Poznaniu powstał projekt Inpronko, którego celem jest budowa centrum protonoterapii. Szacowany koszt ośrodka to 200 mln złotych, a całkowity koszt projektu Inpronko - 471,3 mln zł.

Jednak Ministerstwo Zdrowia chce pominąć Inpronko. 8 listopada 2019 roku przy resorcie zdrowia powstał zespół do spraw opracowania strategii protonoterapii, ale osoby zaangażowane w ten projekt nie zostały zaproszone do współpracy. Co więcej, pojawiły się też informacje o planach budowy podobnych ośrodków w Warszawie i Bydgoszczy. 

Radni województwa wielkopolskiego chcą w piątek (20 grudnia) podczas sesji sejmiku wystosować apel do premiera i ministra zdrowia w sprawie zmian w specjalnym zespole opracowującym strategię protonoterapii w Polsce. Projekt  apelu przeszedł już jednogłośnie przez komisję Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego.

Więcej: gloswielkopolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum