Poznań: i tam chcą operować robotem da Vinci

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2013 12:26

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu zabiega w Ministerstwie Zdrowia o fundusze na zakup robota da Vinci. Takiego nowoczesnego robota wykorzystującego technologie wywodzące się z technik wojskowych posiada w kraju jak dotąd tylko Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

Poznań: i tam chcą operować robotem da Vinci

- To najnowocześniejsza w świecie technika chirurgiczna, nowe spojrzenie na chirurgię - mówi Głosowi Wielkopolskiemu prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Robot operuje w technice laparoskopowej. Operujące końcówki poruszają się w siedmiu płaszczyznach. Lekarz operuje zasiadając przy konsoli, do której przekazywany jest obraz z kamery umieszczonej na końcówce jednego z ramion.

Robot docelowo miałby stanąć w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego. Korzystać z niego mieliby laryngolodzy, kardiochirurdzy, urolodzy, ginekolodzy, specjaliści od chirurgii naczyniowej oraz torakochirurgii - zapowiada rektor.

Czytaj też. Wrocław: udana operacja pobrania nerki z użyciem robota da Vinci

Uczelnia złożyła w Ministerstwie Zdrowia wniosek o dofinansowanie zakupu. Pomoc w pozyskaniu grantu na sfinansowanie przedsięwzięcia obiecał też marszałek województwa.  

Więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum