Poznań: finiszują targi branży medycznej Salmed 2010

Autor: Marcin Walków/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2010 11:18

Piątek (12 marca) jest ostatnim dniem 23. edycji Międzynarodowego Salonu Medycznego Salmed w Poznaniu.

Salmed – największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi branży medycznej – w kilku liczbach to: 13 tys. metrów kw ekspozycji i ponad 300 wystawców z 29 krajów.

Trwającym od 10 marca targom towarzyszą konferencje z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia, a także dotyczące nowoczesnego sprzętu medycznego. Zaprezentowanych zostało ponad 100 innowacyjnych premier targowych. – W wielu przypadkach są to również nowości rynkowe. Wśród naszych wystawców są liderzy rynku polskiego i przedstawiciele marek światowych – przypomina Marzena Banasz z zespołu PR Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Historia rozwoju targów jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w gospodarce – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Lemańska, dyrektor targów Salmed. – Trzeba zauważyć, że branża medyczna jest jedną z nielicznych, która obroniła się przed kryzysem. 

Tradycyjnie, podczas pierwszego dnia targów Salmed 2010, najciekawsze produkty nagrodzone zostały Złotym Medalem MTP – Złotym Esculapem. Wyróżniany jest również sposób prezentacji produktów (nagroda Acanthus Aureus Salmed 2010).

Powody, dla których targi odwiedza ok. 5 tys. osób, są bardzo różne. Wśród gości jest wielu menedżerów zakładów opieki zdrowotnej, podejmujących decyzje o zakupie sprzętu; są projektanci, poznający obowiązujące trendy i szukający inspiracji do swojej pracy. Salmed odwiedzają również pielęgniarki.

– Szukam udogodnień, zarówno dla pacjentów, jak i personelu pielęgniarskiego – przyznaje Małgorzata Salamon, pielęgniarka oddziałowa nowo otwartego oddziału chorób zakaźnych w Poznaniu, która zwróciła m.in. uwagę na podnośniki do codziennej toalety pacjentów niepełnosprawnych ruchowo oraz na wagi umożliwiające pomiar masy ciała, wzrostu i obliczanie BMI.

– Wygoda i bezpieczeństwo pacjenta są podstawą funkcjonowania nowoczesnego oddziału – dodaje nasza rozmówczyni. – Targi są również okazją, by zaprosić producentów do prezentacji i umożliwienia testowania sprzętu w szpitalu.

Wśród odwiedzających targi są również studenci uczelni medycznych. Tak jak Anna Szewczyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: – Kończę studia na kierunku zdrowie publiczne. Chcę zorientować się w nowościach i rozwiązaniach już funkcjonujących na rynku, związanym z moją przyszłą profesją. Przy okazji, może znajdę pracę?

W programie znalazły się także konferencje naukowo-szkoleniowe dla diagnostów laboratoryjnych, menedżerów ochrony zdrowia, pielęgniarek, rehabilitantów i przedstawicieli systemu ratownictwa medycznego.

– Sama wystawa nie wystarczy – podkreśla Anna Lemańska. – Dużym zainteresowaniem cieszyło się m.in. szkolenie przygotowane przez Centrum Kreowania Liderów na temat rozwoju placówki medycznej z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej i finansowania inwestycji w niepublicznych zakładach  opieki zdrowotnej.

Jednym z patronów medialnych tegorocznej edycji targów Salmed jest miesięcznik Rynek Zdrowia i portal rynekzdrowia.pl

Więcej o Międzynarodowym Salonie Medycznym Salmed 2010 – w kwietniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum