×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: Pierwsi pacjenci szpitala im. Strusia zoperowani w asyście robota da Vinci

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP07 kwietnia 2023 16:16Aktualizacja: 07 kwietnia 2023 16:37

W poznańskim szpitalu im. J. Strusia przeprowadzono w piątek dwie pierwsze operacje w asyście medycznego robota da Vinci. Trzecia operacja z wykorzystaniem urządzenia zaplanowana jest na sobotę.

Poznań: Pierwsi pacjenci szpitala im. Strusia zoperowani w asyście robota da Vinci
Szpital w Poznaniu jako pierwsza miejska lecznica w Polsce operuje z użyciem robota. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • Wszyscy pacjenci zostali wcześniej zakwalifikowani do usunięcia prostaty.
  • Szpital im. J. Strusia jest pierwszą miejską placówką w Polsce, która ma dostęp do autoryzowanego robota chirurgicznego da Vinci czwartej generacji
  • Specjaliści mogą operować w najtrudniejszych okolicach anatomicznych, unikając przy tym rozległego cięcia skóry

Dziesięciokrotne powiększenie pola operacji

System składa się z trzech elementów: konsoli chirurga, wózka pacjenta oraz kolumny z torem wizyjnym. Korzystający z niego lekarz może bardzo dokładnie, nawet w 10-krotnym powiększeniu widzieć pole operacyjne. Sprzęt pozwala zredukować drgnienia rąk, a dzięki temu operować dokładniej i skuteczniej.

Specjaliści mogą operować w najtrudniejszych okolicach anatomicznych, unikając przy tym rozległego cięcia skóry. Przekłada się to na małą inwazyjność zabiegów i umożliwia szybszy powrót pacjentów do zdrowia i sprawności.

Jak poinformował w piątek prof. Andrzej Antczak, kierownik Oddziału Urologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu i kierownik Kliniki Urologii, zoperowani w piątek pacjenci to młodzi ludzie, aktywni zawodowo, a stopień zaawansowania choroby nowotworowej był u nich niewielki

- W ich przypadku radykalna prostatektomia w asyście robota to zabieg obciążony najmniejszą liczbą powikłań. Dzięki użyciu tego sprzętu prawdopodobieństwo nietrzymania moczu czy zaburzeń erekcji po zabiegu jest maksymalnie ograniczone - powiedział.

Poznańscy wcześniej wykonywali tego typu operacje laparoskopowo. Zanim podjęli się operacji w asyście robota przeszli kompleksowe szkolenie w ośrodkach zagranicznych. Przez ponad miesiąc ćwiczyli też wykorzystanie sprzętu na fantomach.

Podczas piątkowych operacji wspierał ich prof. Marcin Słojewski z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Kupno robota chirurgicznego da Vinci i nowoczesnego rezonansu to część dużego projektu, jaki realizuje szpital im. J. Strusia. Jego całkowita wartość wynosi ponad 25 mln zł, w tym ponad 21 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, jakie szpital otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, a 3,75 mln zł - wsparcie poznańskiego samorządu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze