KL,UMWP/ Rynek Zdrowia | 21-09-2020 09:42

Pomorskie: ambulans ratunkowy i karetki przewozowe dostały trzy szpitale

Karetki za ponad 1,1 mln zł trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku, Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim.

Koszt zakupu trzech karetk (jedna ratunkowa, dwie transportowe) wyniósł ponad 1,1 mln zł. Fot. archiwum

Dzięki dofinansowanemu przez samorząd województwa pomorskiego zakupowi karetek poprawi się komfort transportu oraz zwiększy się bezpieczeństwo pacjentów.

Karetka transportowa trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznym w Gdańsku. Szpital otrzymał dziewięcioosobową karetkę. Jej wartość to prawie 313 tys. zł, z czego 300 tys. zł pochodziło z budżetu województwa pomorskiego. Karetka wyposażona jest w asystenta bocznego wiatru, airbag kierowcy i pasażera, trzyosobową kabinę kierowcy, elektrycznie sterowane szyby, centralny zamek oraz systemy ABS, ASR, BAS, EBV, ESP. 

Nowa karetka transportowa rozpocznie pracę w gdańskim szpitalu psychiatrycznym z początkiem października tego roku.

Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie (wchodzi w skład spółki Szpitale Pomorskie) dostał ambulans ratunkowy o wartości ponad 530 tys. zł, w tym, 450 tys. zł z budżetu województwa pomorskiego. Szpitale Pomorskie od 1 stycznia 2020 r. mają obowiązek zapewnienia funkcjonowania w Redzie podstawowej, całodobowej jednostki zespołu ratownictwa medycznego. Na wyposażeniu karetki są: nosze, transporter noszy głównych, krzesło z hamulcami na kółkach i rączkami, pulsoksymetr, ciśnieniomierz, respirator, ssak akumulatorowy accuvac oraz defibrylator.

Natomiast na potrzeby Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim kupiono pięcioosobową karetkę transportową za prawie 270 tys. zł (250 tys. zł pochodziło z budżetu województwa pomorskiego, 15 tys. zł przekazało PZU). Karetka posiada: nosze główne z transporterem, przenośny zestaw tlenowy z możliwością użycia poza ambulansem, reduktor tlenowy z regulowanym przepływomierzem, krzesełko kardiologiczne.