Pomorskie: 11 nowych karetek pogotowia - na początek w Malborku i Stegnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2019 17:05

11 nowych karetek pogotowia ratunkowego trafi do województwa pomorskiego w ramach "Programu wymiany ambulansu". Ministerstwo Zdrowia dofinansowuje zakup każdego pojazdu w kwocie 400 tys. zł. W całym kraju dojdzie do wymiany ok. 200 ambulansów.

Pomorskie: 11 nowych karetek pogotowia - na początek w Malborku i Stegnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwszą umowę w Pomorskiem na ministerialną dotację podpisano w poniedziałek (16 września) w Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku.

- To jest duża wymiana karetek, łącznie w kraju prawie 200, co stanowi ok. jedną ósmą wszystkich ambulansów. Karetki maksymalnie po siedmiu latach powinny być wymieniane. Ostatni taki duży zakup centralny miał miejsce ok. 9 lat temu i był finansowany ze środków norweskich - powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, Maciej Miłkowski.

Dodał, że ministerialna kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę pogotowia, a średnia cena wyposażonego w sprzęt medyczny ambulansu wynosi ok. 500 tys. zł.

Resort wyda na ten cel w tym roku prawie 80 milionów złotych.

Prezes zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku Paweł Chodyniak poinformował, że spółka dzięki ministerialnej dotacji w kwocie 800 tys. zł wymieni dwa ambulanse - jeden specjalistyczny w Malborku, a drugi podstawowy w Stegnie. Cały koszt zakupu pojazdów wyniesie 870 tys. zł.

- Chcemy doposażyć ambulanse w nowoczesne urządzenia do automatycznej resuscytacji. To znacznie ułatwi pracę personelu medycznego i zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. To będzie nowość, nie ma takiego urządzenia w żadnej z posiadanych przez nas karetek. Tego rodzaju sprzęt można sporadycznie znaleźć w pojazdach używanych w dużych miastach. Ten zakup spowoduje, że wymienimy najbardziej zużyte ambulanse - dodał Chodyniak.

Nowe ambulanse w Malborku i Stegnie mają wyjechać na drogi do końca listopada.

Podczas dwudniowej wizyty w Pomorskiem wiceminister zdrowia podpisze umowy do dofinansowanie zakupu karetek pogotowia także we Władysławowie, Wicku, Słupsku, Bytowie, Sierakowicach, Kościerzynie, Kaliskiej, Chojnicach i Człuchowie.

"Program wymiany ambulansu" to kolejny etap reformy ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. upaństwowieniem systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Jak podało biuro prasowe ministerstwa zdrowia, co trzeci ambulans w Polsce ma sześć lat lub więcej. Po zakończeniu ich wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu spadnie o 2,5 roku.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum