×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polskie szpitale ukraińskim dzieciom: rusza transport sprzętu dla oddziałów neonatologii i pediatrii

Autor: IBX/Rynek Zdrowia27 maja 2020 11:39

Cztery warszawskie szpitale: Centrum Medyczne "Żelazna", Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny CMKP im. prof. W. Orłowskiego, Szpital Kliniczny WUM im. ks. Anny Mazowieckiej, Szpital Dziecięcy im. prof. Jana Bogdanowicza oraz Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie przekażą sprzęt do szpitali neonatologicznych i pediatrycznych na Ukrainie.

Polskie szpitale ukraińskim dzieciom: rusza transport sprzętu dla oddziałów neonatologii i pediatrii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To charytatywna akcja zorganizowana przez Children’s Medical Care Foundation z Los Angeles (CMCF), której prezydentem jest Bjoern Martinoff. Darowizna dotyczy sprawnego i wysokiej jakości sprzętu, który w wyniku wymiany nie był już wykorzystywany w polskich szpitalach. To m.in. inkubatory, pompy infuzyjne, respiratory, monitory i ortopedyczne łóżka dziecięce. Transport wyjedzie na Ukrainę w najbliższy czwartek - 28 maja br, a jego sponsorem jest CMCF.

Największą liczbę sprzętu pediatrycznego przygotował Szpital Dziecięcy im. prof. Jana Bogdanowicza i Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej. Ze Szpitala Dziecięcego zostaną przekazane łóżka dziecięce, w tym ortopedyczne, pompy infuzyjne i 3 aparaty do znieczulenia.

Ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej na Ukrainę pojedzie 11 wysokiej klasy respiratorów, inkubatory i monitory. Centrum Medyczne „Żelazna” zaoferowała lampy bakteriologiczne, wyposażenie laboratorium, a także aparat do przezskórnego pomiaru bilirubiny.

Z ciechanowskiego szpitala transportowane będzie stanowisko do resuscytacji, a z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego CMKP im. prof. W. Orłowskiego noworodkowy respirator. Do akcji włączyła się również firma Dräger, która dodatkowo podaruje 10 kompletów rur do respiratorów umożliwiających natychmiastowe zastosowanie sprzętu.

Przekazanie sprawnego sprzętu jest możliwe dzięki corocznej akcja Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, która daje szanse na odnawianie sprzętu w polskich placówkach pediatrycznych i neonatologicznych. Wymiana sprzętu była możliwa również dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu w 2017 roku przez Ministerstwo Zdrowia neonatologicznym oddziałam najwyższego III stopnia referencyjności, a także przychylności organów założycielskich szpitali - darczyńców.

Children’s Medical Care Foundation jest organizacją, która przez ostatnie 40 lat sponsorowała stypendia dla polskich neonatologów i chirurgów dziecięcych w renomowanych ośrodkach światowych, a od kilkunastu lat prowadzi szeroki program pomocy dla Ukrainy. Pomysłodawczynią programu pomocy dla lekarzy ukraińskich jest vice prezydent CMCF Jolanta Martinoff. Merytorycznego wsparcia udzielają jej znani polscy profesorowie neonatologii i chirurgii dziecięcej.

Aktywność CMCF na Ukrainie dotyczy sponsorowania budowy szpitali, fundowania stypendiów i wyjazdów ukraińskim lekarzom na szkolenia do polskich szpitali, a także na konferencje i staże w innych krajach Europy i USA.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum