Polski stent bioresorbowalny. Jest prototyp wynalazku, potrzebne dalsze badania

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia14 października 2022 18:00

- Udowodniliśmy przedklinicznie możliwość implantacji bioresorbowalnego stentu w badaniu na świniach. Moim marzeniem jest, by stent po przejściu badań klinicznych na ludziach mógł być wszczepiany pacjentom - mówi dr hab. Piotr Buszman z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland, pracującego nad polskim stentem.

Polski stent bioresorbowalny. Jest prototyp wynalazku, potrzebne dalsze badania
Czy badania nad polskim stentem bioresorbowalnym zakończą się sukcesem? Fot. American Heart of Poland
  • Większość zabiegów angioplastyki wieńcowej, czyli poszerzania zwężonych lub zamkniętych naczyń wieńcowych, przeprowadza się z wszczepieniem stentu
  • Z długotrwałą obecnością stentu metalicznego, który jest ciałem obcym, wiąże się ryzyko rozwoju przewlekłej reakcji zapalnej w naczyniu
  • W Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland prowadzone są od kilku lat badania nad polskim prototypem całkowicie biodegradowalnego stentu
  • - Stent, gdy spełni swoją rolę, ma ulec biodegradacji w organizmie i zniknąć - mówi dr hab. Piotr Buszman*, zastępca kierownika ds. badań przedklinicznych w centrum badawczym AHP
  • Stent wymaga dalszego rozwoju, a następnie badań klinicznych na ludziach

Polski stent biodegradowalny. Przeszedł testy przedkliniczne na świniach

W Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland prowadzone są od kilku lat badania nad polskim całkowicie biodegradowalnym stentem, do stosowania w angioplastyce naczyń.

Przypomnijmy, że obecnie zdecydowaną większość zabiegów angioplastyki wieńcowej, czyli poszerzania zwężonych lub zamkniętych naczyń wieńcowych, przeprowadza się z wszczepieniem stentu, zwykle metalicznego. To swojego rodzaju "rusztowanie", które po wprowadzeniu do naczynia zapobiega jego ponownemu zwężeniu.

Jednak z długotrwałą obecnością stentu metalicznego, który jest ciałem obcym, wiąże się ryzyko rozwoju przewlekłej reakcji zapalnej w naczyniu. Utrudnia on też operację w razie konieczności wykonania bypassów.

Badacze na całym świecie duże nadzieje wiążą ze zbudowanym z polimerów tzw. stentem biodegradowalnym, czyli takim, który po spełnieniu swojej roli degraduje i znika.

- Udowodniliśmy przedklinicznie możliwość implantacji stentu biodegradowalnego, jego dobrą odpowiedź biologiczną i długotrwałą drożność w naczyniu bez niepożądanych incydentów. Po roku widzimy, że stent po spełnieniu swojej roli zaczyna degradować - mówi dr hab. Piotr Buszman, z-ca kierownika ds. badań przedklinicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland.

Jak wyjaśnia, badania stentu były prowadzone m.in. na świniach.

- Bardzo podobna anatomia i fizjologia świni w stosunku do człowieka umożliwia długotrwałą ocenę stentu po implantacji. Badanie w organizmie świńskim daje możliwość sprawdzenia odpowiedzi tkankowej, histopatologicznej.

Stent, gdy spełni swoją rolę, ma zniknąć

- Stent, nad którym pracuje AHP ma poszerzyć, udrożnić naczynie i uwalniać lek. Gdy spełni swoją rolę, ma ulec biodegradacji w organizmie i zniknąć - mówi badacz.

Stenty biodegradowalne tzw. pierwszej generacji były klinicznie już stosowane. Jak tłumaczy dr hab. Piotr Buszman, nie spełniły jednak oczekiwań klinicystów, okazały się gorsze od najlepszych stentów metalicznych. Przypomnijmy, że zastosowanie stentów wiązało się też z większym ryzykiem wystąpienia bardzo groźnego powikłania po implantacji, tj. zakrzepicy w stencie.

- Celem naszego projektu jest stworzenie całkowicie nowego stentu biodegradowalnego z nowego polimeru, który nie wywołuje reakcji zapalnej i w sposób bardziej przewidywalny rozpuszcza się w naczyniu - mówi naukowiec.

Dodaje: - Pomimo tego, że najlepsze stenty metaliczne mają dobre wyniki, to ciągle jednak po 3-5 latach należy się spodziewać w od 10 do 20 proc. przypadków działań niepożądanych, związanych głównie z tym, że taki stent pozostaje w naczyniu. Mamy nadzieję, że nasz stent biodegradowalny drugiej generacji okaże się lepszy.

Aktualnie Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland poszukuje środków grantowych - publicznych lub inwestora prywatnego, które umożliwiłby udoskonalenie stentu i przeprowadzenie pierwszych badań klinicznych na ludziach, i komercjalizację stentu.

Projekt w pierwszej fazie był realizowany w ramach grantu STRATEGMED z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez konsorcjum podmiotów z CBR AHP jako liderem.

Czytaj tekst archiwalny:

*Dr hab. Piotr Buszman jest z-cą kierownika ds. badań przedklinicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland oraz kierownikiem Katedry Kardiologii w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, i profesorem tej uczelni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum