Polska Grupa Górnicza zaopatrzy szpitale w 10 kamer termowizyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 12:27

Polska Grupa Górnicza (PGG) przekaże śląskim szpitalom dziesięć specjalistycznych kamer termowizyjnych, które pomogą zorganizować bezpieczny ruch pacjentów i innych osób w strefach szczególnego ryzyka, np. na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Sprzęt pomoże śląskim szpitalom Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W ostatnim czasie, po serii testów, zatrudniająca ponad 41 tys. osób Grupa postanowiła zastosować urządzenia termowizyjne przy bramach wejściowych wszystkich kopalń spółki, by w ten sposób mierzyć temperaturę wchodzącym pracownikom.

Kamery wykrywają różnice temperatury już od 0,08 st. Celsjusza i automatycznie alarmują, gdy ktoś przechodzący przed obiektywem ma gorączkę i wymaga dokładniejszych badań. Kamery zastępują używane wcześniej zdalne termometry, których stosowanie było czasochłonne i sprzyjało tworzeniu się kolejek przy wejściu do zakładu. Teraz PGG kupuje podobny sprzęt dla niektórych szpitali.

- Zarząd podjął decyzję o uruchomieniu procedury zakupowej m.in. urządzeń termograficznych w technologii podczerwieni. Dziesięć takich urządzeń trafi do szpitali w woj. śląskim, w tym do szpitala MSWiA w Katowicach, jako wsparcie dla śląskich policjantów, strażaków i funkcjonariuszy innych służb mundurowych w regionie - poinformował we wtorek prezes PGG Tomasz Rogala. Grupa sfinalizowała już procedurę zakupu urządzeń - wkrótce kamery mają trafić do szpitali.

Katowicki szpital MSWiA ma bardzo rozwiniętą strukturę oddziałów, zespoły ratownictwa medycznego, transport, ale odpowiada również m.in. za przeprowadzanie badań dopuszczających do pracy policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych, którzy w dobie pandemii koronawirusa wypełniają zadania kluczowe dla ochrony zdrowia publicznego i bezpieczeństwa.

- Kamery termowizyjne byłyby dla nas nieocenioną pomocą, szczególnie w obszarze szpitalnego oddziału ratunkowego. W ramach naszych możliwości lokalowych próbujemy wydzielać specjalne strefy bezpieczeństwa. Możliwość szybkiego i sprawnego monitoringu byłaby znakomitym wsparciem - skomentowała wicedyrektor szpitala ds. administracyjno-technicznych Lidia Ślęzak.

Od początku pandemii kamer termowizyjnych używa się w wielu krajach do wykrywania osób z podwyższoną temperaturą ciała - gorączka należy bowiem do najczęstszych objawów COVID-19 - choroby wywołanej koronawirusem. Technologia podczerwieni jest niezastąpiona w portach, na lotniskach, dworcach czy przejściach granicznych - wszędzie tam, gdzie jest duży ruch osób.

Marek Błoński - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum