Polacy kupili 47 razy więcej środków do dezynfekcji rąk niż w ub.r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2020 12:59

Prawie 16-krotnie zwiększyła się w ciągu ostatniego roku wartość sprzedaży środków do dezynfekcji rąk. A ten wzrost i tak ograniczała duża konkurencja - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

Polacy kupili 47 razy więcej środków do dezynfekcji rąk niż w ub.r.
Wartość tego rynku wzrosła 16-krotnie w porównaniu z ub. rokiem Fot. Shutterstock

Jak wskazuje gazeta, od początku 2020 r. do końca października Polacy kupili ponad 6,2 mln litrów środków (w tym żeli i płynów) do dezynfekcji rąk. To ponad 47 razy więcej niż rok wcześniej, gdy sprzedano ich 131 tys. litrów - wynika z danych firmy badawczej Nielsen, publikowanych przez "Rzeczpospolitą".

Nieco wolniej, ale również w imponującym tempie, jak zaznacza dziennik, rosła wartość tego rynku, która przekroczyła 197 mln zł. "Oznacza to niemal 16-krotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2018/19 r., gdy środki do dezynfekcji rąk, w tym żele i płyny bakteriobójcze lub wirusobójcze, były niszowym produktem" - stwierdza "Rz". Dodaje, że według Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego środki do dezynfekcji wytwarza prawie 80 firm.

Dziennik zwraca uwagę, że potencjał rynku środków do dezynfekcji dostrzegły też firmy z innych branż, korzystając z decyzji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), który w pierwszej połowie marca otworzył szybką ścieżkę rejestracji tych wyrobów. "Jak wynika z danych URPL, w grudniu liczba produktów dezynfekujących zarejestrowanych według uproszczonych procedur wzrosła do ponad 3,4 tys., co oznacza, że w tym półroczu w rejestrach urzędu przybyło już ponad 1,4 tys. nowych środków" - czytamy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum