Podpisano umowę ws. komercjalizacji robota Robin Heart

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2019 21:15

Prace nad skonstruowaniem pierwszego polskiego robota kardiochirurgicznego rozpoczęły się ok. 20 lat temu w Pracowni Biocybernetyki Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. W czwartek (7 marca) została podpisana umowa komercjalizacyjna robota z polską firmą Meden-Inmed sp. z o.o. z Koszalina.

Podpisano umowę ws. komercjalizacji robota Robin Heart
W czwartek (7 marca) została podpisana umowa komercjalizacyjna robota z polską firmą Meden-Inmed sp. z o.o. z Koszalina. Fot. Mariusz Jakubowski

Od samego początku projektem kierował dr hab. Zbigniew Nawrat, który był także głównym konstruktorem pierwszego polskiego robota kardiochirurgicznego. Projekt, który umową został przekazany do komercjalizacji, w znacznym stopniu był finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W wyniku analizy i oceny przebiegu eksperymentów (na zwierzętach) potwierdzona została sprawność konstrukcji robota oraz jego funkcjonalność i bezpieczeństwo stosowania, ale także wady i niedogodności dla chirurga. Przez kolejne lata trwały prace nad doskonaleniem konstrukcji oraz wytwarzane były kolejne modele i typy. Niektóre z nich przechodziły testy zdalnego sterowania.

W efekcie wszystkich tych prac projekt został doprowadzony do szczęśliwego finału. 7 marca została podpisana umowa komercjalizacyjna z polską firmą Meden-Inmed sp. z o.o. z Koszalina, która jest doświadczonym producentem i dystrybutorem sprzętu i aparatury medycznej.

Umowa przewiduje sprzedaż przez Fundację licencji na produkcję i sprzedaż robota medycznego oraz gwarantuje Fundacji określony w umowie procent od wartości każdego sprzedanego egzemplarza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum