PAP/Rynek Zdrowia | 07-09-2018 14:05

Podlaskie: blisko 3 mln zł na tomograf komputerowy dla szpitala wojewódzkiego

Urząd marszałkowski w Białymstoku przekazał ponad 2,9 mln zł na tomograf komputerowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Nowoczesne urządzenie poprawi jakość i dostępność badań.

Inwestycja pochłonie 2,97 mln zł. Fot. PTWP

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński wraz z odpowiedzialnym za ochronę zdrowia w zarządzie województwa Bogdanem Dyjukiem podpisali w piątek (7 września) z dyrektorem szpitala Cezarym Nowosielskim umowę na przekazanie pieniędzy na zakup tomografu wraz z wyposażeniem, montażem oraz adaptacją pomieszczeń. Inwestycja pochłonie 2,97 mln zł, czyli tyle, ile placówka dostanie od urzędu. Szpital, jeden z największych w regionie, podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Marszałek województwa powiedział, że przekazana dotacja na tomograf jest ważną z punktu widzenia mieszkańców, bo najważniejsza jest diagnostyka i "świadomość dbania o zdrowie", a nowy aparat ma podnieść standard i komfort leczenia oraz zapewnić bezpieczeństwo w razie awarii dotychczasowego.

- W XXI wieku nie możemy pozostawić infrastruktury szpitala na poziomie tej z końca XX w. - powiedział z kolei Bogdan Dyjuk i dodał, że nowe urządzenie poprawi rehabilitację pacjentów.

Dyjuk ocenił, że dzięki nowemu sprzętowi zwiększy się dostępności pacjentów do specjalistycznej diagnostyki.

Dyrektor szpitala powiedział, że rozstrzygnięty został już przetarg na zakup urządzenia i trafi ono do szpitala w ciągu dwóch miesięcy. Pacjenci skorzystają z niego z początkiem grudnia. Dziękując za przyznaną dotację, Nowosielski powiedział, że poprzedni tomograf jest pięcioletnim aparatem, który jest "bardzo eksploatowany", psuje się, "co powoduje, że szpital był zmuszony zapewnić badania pacjentom w innych placówkach".

Nowosielski powiedział, że do końca sierpnia dotychczasowe urządzenie wykonało w sumie 93 tys. badań, a miesięcznie przy użyciu tomografu wykonywanych jest średnio 2 tys. badań. Przyznał, że nowe urządzenie zdecydowanie poprawi jakość skanów, tomograf będzie pracował szybciej, co skróci czas czekania na badania.

Obecna na spotkaniu kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku dr Agnieszka Januszko podkreśliła, że nowy tomograf poprawi np. komfort badań dzieci oraz osób z nadwagą. "Szpital kupi 64-rzędowy tomograf, aparat nowej generacji, w którym dzięki zastosowaniu wielu rzędów detektorów promieniowania rentgenowskiego uzyskuje się większy jednorazowy zakres badania", co zredukuje do minimum dawki promieniowania.

Doktor przypomniała, że diagnostyka tomografią komputerową stanowi podstawowe badanie.

- Dzięki badaniu można zlokalizować ognisko chorobowe nawet kilkumilimetrowej średnicy i uzyskać informacje na temat wielkości, kształtu i umiejscowienia zmian. Jest bezbolesne i nieinwazyjne - podkreśliła.

Według informacji przekazanych PAP przez urząd marszałkowski zarząd województwa podlaskiego w latach 2014-2017 wspierał działalność Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, przekazując na inwestycje blisko 70 mln zł, a w budżecie województwa podlaskiego na rok 2018 zostało zabezpieczone ponad 17 mln zł z przeznaczeniem na dofinansowanie inwestycji, w tym zakup aparatury i sprzętu medycznego w tym szpitalu.

Pod koniec sierpnia urząd marszałkowski przekazał 2,6 mln zł na nowy tomograf komputerowy dla Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.