Podkarpackie: samorząd województwa planuje zakup robota da Vinci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2017 18:41

Samorząd województwa podkarpackiego planuje zakup robota da Vinci dla Klinicznego Szpitala nr 2 im. św. Jadwigi w Rzeszowie. Koszt inwestycji szacowany jest na kwotę od 1,5 do 2,5 mln euro.

Podkarpackie: samorząd województwa planuje zakup robota da Vinci
Koszt inwestycji szacowany jest na kwotę od 1,5 do 2,5 mln euro Fot. WSzS we Wrocławiu

Marszałek województwa Władysław Ortyl zapewnił we wtorek na konferencji prasowej, że nawet jeżeli nie uda się uzyskać dofinansowania zakupu robota ze środków zewnętrznych (np. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko czy Regionalnego Programu Operacyjnego), to zostanie on kupiony z budżetu województwa.

- Wolę kupić robota da Vinci i pójść do przodu z technologiami medycznymi i jakością  usług, niż zajmować się likwidowaniem długów szpitali - zapewnił marszałek.

Robot da Vinci może być wykorzystywany w operacjach urologicznych, ginekologicznych, kardiochirurgicznych, onkologicznych, a także w chirurgii ogólnej i dziecięcej.

Dr Paweł Wisz, który korzysta z urządzenia w Klinice w Leverkusen w Niemczech, wśród zalet robota da Vinci wymienił przede wszystkim dziesięciokrotne powiększenie obrazu (obraz 3D), zachowanie pełnej ruchomości rąk lekarza, ruchomość ramion urządzenia w siedmiu płaszczyznach, czyli znacznie więcej niż ludzkich dłoni. Ponadto drżenie rąk w trakcie operacji jest eliminowane przez konsolę urządzenia i nie przenosi się na robota.

Do zakupu ma dojść w drugiej połowie 2018 r.

Jak wyjaśnił marszałek, wcześniej trzeba przygotować m.in. pomieszczenia w szpitalu, przeszkolić zespoły obsługujące urządzenie (lekarzy, asystę, pielęgniarki, instrumentariuszki - w tym ma pomóc Klinika w Leverkusen w Niemczech).

Obecny na konferencji wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko zapewnił, że logistyczne przygotowania do zakupu robota trwają od września ub. roku. W tym czasie odbyło się m.in. robocze spotkanie w Klinice w Leverkusen oraz spotkanie z producentem urządzenia.

Konieczne jest też uzyskanie z NFZ potwierdzenia refundacji procedur medycznych z użyciem robota (trwają rozmowy z Funduszem na szczeblu krajowym). Dyrektor szpitala Janusz Solarz powiedział PAP, że procedura medyczna z wykorzystaniem robota da Vinci to koszt ok. 20 tys. zł. Obejmuje m.in. koszty jednorazowych narzędzi, koszty osobowe, leki, serwisowanie.

- To są drogie procedury, ale tradycyjne operacje także są kosztowne. Jednak dzięki pracy robota da Vinci zabieg jest mniej inwazyjny, mniejsze jest ryzyko powikłań, a pacjent szybciej dochodzi do zdrowia - ocenił Solarz.

Wisz dodał, że firma produkująca roboty musi jeszcze zbudować zaplecze do obsługi i serwisowania urządzenia. Wyjaśnił, że w umowie zakupu sprzętu producent zobowiązuje się do usunięcia awarii w ciągu 24 godzin.

Koszt zakupu robota szacowany jest na kwotę od 1,5 do 2,5 mln euro w zależności od wyposażenia. O wyborze zdecyduje zespół obsługujący urządzenie, a marszałek obiecał na konferencji, że zostanie kupiony robot wskazany przez specjalistów.

Dodał, że do tego dojdą jeszcze koszty instalowania urządzenia, dostosowanie pomieszczeń itp.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum