Płock: instalacja tlenowa przeciążona, wstrzymane przyjęcia na oddział covidowy

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia30 kwietnia 2021 16:32

Nie możemy przekroczyć liczby pacjentów ponad tą, którą nasza instalacja jest w stanie obsłużyć - powiedział Marek Stawicki, wiceprezes niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Płock: instalacja tlenowa przeciążona, wstrzymane przyjęcia na oddział covidowy
Instalacja tlenowa przeciążona. Fot. Shutterstock
  • Oddział covidowy Szpital Świętej Trójcy w Płocku dysponuje 50 łóżkami, przebywa w nim 25 pacjentów
  • Wiceprezes: - Nie sądziliśmy, że te 50 łóżek, które zostały wyznaczone decyzją ministerstwa, to liczba, której nasza instalacja tlenowa nie obsłuży
  • Nie da się krótkoterminowo zwiększyć możliwości technicznych instalacji tlenowej w szpitalu

Szpital Świętej Trójcy w Płocku, dysponujący 50 łóżkami dla chorych na COVID-19, wstrzymał w piątek (30 kwietnia) przyjęcia na ten oddział ze względu na przeciążenie instalacji tlenowej, wspomagającej leczenie.

Obecnie w placówce tej przebywa około 25 pacjentów covidowych.

- Problemem jest to, że nie możemy przekroczyć liczby pacjentów ponad tą, którą nasza instalacja jest w stanie obsłużyć - powiedział w piątek (30 kwietnia) Marek Stawicki, wiceprezes niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PZOZ), którego częścią jest Szpital Świętej Trójcy.

Instalacja tlenowa przeciążona

Decyzję o utworzeniu w Szpitalu Świętej Trójcy w Płocku oddziału dla chorych na COVID-19 z 50 łóżkami, w tym pięcioma intensywnej terapii, wydał pod koniec marca Minister Zdrowia.

Ze względu na braki w niezbędnym sprzęcie medycznym, placówka wystąpiła do wojewody mazowieckiego o jego uzupełnienie, wnioskując m.in. o dostawę respiratorów i kardiomonitorów - po otrzymaniu tych urządzeń z Agencji Rezerw Materiałowych oddział covidowy, utworzony na oddziałach internistycznym i pediatrycznym, ruszył tam 19 kwietnia.

- W szpitalu jest obecnie około 25 chorych na COVID-19. Wstrzymaliśmy kolejne przyjęcia z uwagi na przeciążenie techniczne naszej instalacji tlenowej. Jest obawa o to, że w przypadku większej liczby pacjentów covidowych pojawiłaby się niemożność zapewnienia odpowiedniej wentylacji wspomaganej tlenem - powiedział wiceprezes PZOZ.

Dodał: - Nie sądziliśmy, że te 50 łóżek, które zostały wyznaczone decyzją ministerstwa, to liczba, której nasza instalacja tlenowa nie obsłuży.

Jak ocenił, ponieważ w innych placówkach medycznych liczba wolnych miejsc dla chorych na COVID-19 w ostatnim czasie wzrasta, to wstrzymanie przyjęć pacjentów tej grupy na oddział w Szpitalu Świętej Trójcy nie powinno stanowić problemu w skali regionu płockiego.

Przyjęcia wstrzymane dopóki nie zmaleje liczba pacjentów

Zwrócił przy tym uwagę, iż od chwili uruchomienia oddziału covidowego, także tam obserwowana jest rotacja pacjentów - część hospitalizowanych przyjęta na oddział po jego uruchomieniu 19 kwietnia została już wypisana do domu.

- Gdyby ten oddział miał funkcjonować dłużej, to przyjęcia będą wstrzymane dopóki nie będzie mniejszej liczby pacjentów. Nie da się krótkoterminowo zwiększyć możliwości technicznych naszej instalacji tlenowej - oświadczył Stawicki. Według niego, takie prace zajęłyby kilka tygodni i ewentualnie mogłyby być zrealizowane w okresie wakacyjnym na potrzeby potencjalnej, kolejnej fali zachorowań na COVID-19.

Szpital Świętej Trójcy w Płocku jest szpitalem miejskim prowadzonym w formie spółki. 

W Płocku chorych na COVID-19 leczy też publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony (WSzZ), którego oddziałem jest szpital tymczasowy, wybudowany przez PKN Orlen i przekazany placówce - WSzZ ma obecnie 39 łóżek covidowych, w tym 11 intensywnej terapii, na oddziałach zakaźnym i OIOM, natomiast szpital tymczasowy posiada 67 łóżka dla pacjentów tej grupy, w tym 7 łóżka intensywnej terapii. W piątek rano było tam hospitalizowanych łącznie 46 pacjentów covidowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze