×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pierwszy miejski szpital w Polsce z robotem Da Vinci. Operacje już od kwietnia

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Radio Poznań21 marca 2023 19:00

Do 25 robotów medycznych, wspomagających w Polsce operacje chirurgiczne, dołącza kolejny. Urządzeniem Da Vinci może się od 21 marca pochwalić Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu. To pierwszy miejski szpital w Polsce, który będzie wykonywał robotyczne operacje.

Pierwszy miejski szpital w Polsce z robotem Da Vinci. Operacje już od kwietnia
Pierwsze operacje juz w kwietniu. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Adobestock
  • Przypomnijmy, ponad 21 milionów złotych, pochodzących ze środków unijnych, Marszałek Województwa Wielkopolskiego przyznał Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. J. Strusia w Poznaniu na początku lutego
  • Z części tej kwoty zrealizowano już zaplanowany zakup robota medycznego Da Vinci
  • Operacje z jego wykorzystaniem już na początku kwietnia. Szpital Strusia to pierwsza w Polsce miejska lecznica z robotem chirurgicznym

Pierwszy w Polsce miejski szpital z robotem chirurgicznym

Pierwszy robot operujący w Wielkopolsce i pierwszy robot w polskim szpitalu miejskim. Jak zaplanowano tak zrobiono - urządzenie dotarło już do poznańskiej lecznicy.

- Do tej pory mamy jednego robota w Wielkopolskim Centrum Onkologii, które z braku oddziału urologicznego tych procedur nie wykonuje, a wszystkie ościenne województwa już funkcjonują od dłuższego czasu z zabiegami robotycznymi, które są wykonywane u pacjentów urologicznych. Będziemy pierwszym szpitalem w Wielkopolsce, który będzie wykorzystywał robota właśnie do takich zabiegów - mówił kierownik Kliniki Urologii Szpitala im. Strusia prof. Andrzej Antczak na antenie Radia Poznań.

Robot będzie wykorzystywany do operacji raka prostaty oraz , co jest w planach za kilka miesięcy, raka jelita grubego. Za zabiegi z pomocą robota zapłaci NFZ. Pierwsze zabiegi ustawiono na początek kwietnia.

- W ciągu dwóch dni zoperowanych zostanie pięciu pacjentów urologicznych. - donosi Radio Poznań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze