×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pierwsze operacje robotyczne w szpitalu Biziela. Placówka ma już trzy wyszkolone zespoły

Autor: oprac. JKB • Źródło: Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy, Rynek Zdrowia16 lutego 2023 06:30

Zespół Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy rozpoczął wdrażanie systemu robotowego. 13 lutego odbyły się w placówce pierwsze operacje z użyciem robota da Vinci. - Aktualnie w Klinice Urologii dysponujemy już trzema zespołami biegłymi w wykonywaniu procedur urologicznych w asyście robota – poinformował szpital.

Pierwsze operacje robotyczne w szpitalu Biziela. Placówka ma już trzy wyszkolone zespoły
W Szpitalu Biziela wdrożono system robotyczny. Fot. Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
  • Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy dołączył do grona placówek, które przystąpiły do wdrażania systemu robotowego
  • Na razie w placówce w Klinice Urologii zostały wyszkolone trzy zespoły, które biegle wykonują procedury w asyście da Vinci
  • Placówka nie zamierza na tym poprzestać, bowiem ma w planach szkolenia dla ginekologów, chirurgów oraz laryngologów
  • - Aktualnie rozpoczęliśmy prace na robocie da Vinci, a za miesiąc w szpitalu będzie prezentowany jeszcze nowszy system robotowy Versius – informuje szpital

Kolejny szpital korzysta z robota

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy to kolejna placówka, która przystąpiła do programu wdrażania systemu robotowego i 13 lutego przeprowadzono pierwsze operacje z użyciem robota da Vinci.

Jak wyjaśnia lecznica, od 2022 roku NFZ rozpoczął finansowanie pierwszej procedury z użyciem robota, czyli radykalną prostatektomię u pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego i takie zabiegi będą obecnie wykonywane w placówce.

- To wielki sukces stawiający szpital w gronie jednostek wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologie. Pozyskanie nowoczesnego sprzętu to jedno, ale prawdziwym wyzwaniem dla szpitala jest wyszkolenie odpowiedniej liczby zespołów potrafiących posługiwać się tą zaawansowaną aparaturą – przekazał szpital.

Na razie w Klinice Urologii są już trzy zespoły, które biegle wykonują procedury urologiczne w asyście robota da Vinci.

- Zamierzamy szkolić kolejne zespoły, nie tylko urologów, ale również ginekologów, chirurgów, laryngologów. Program jest elementem powstającego nowego bloku operacyjnego (w ramach rozbudowy placówki), na którego terenie zaprojektowane zostały specjalne sale dedykowane systemom robotowym. Do czasu uruchomienia nowego bloku systemy robotowe będą przez Szpital wynajmowane. Naszym celem jest uzyskanie odpowiedniej liczby zespołów, których poziom wyszkolenia umożliwi wykonywanie zabiegów, zanim powstanie nowy blok operacyjny - informują przedstawiciele placówki.

I dodają, że choć rozpoczęto prace na robocie da Vinci, za miesiąc w Szpitalu będzie prezentowany jeszcze nowszy system robotowy Versius.

- Jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach NFZ, wzorem innych krajów europejskich, nie tylko rozszerzy katalog robotowych procedur urologicznych, ale wprowadzi finansowanie zabiegów robotowych w dziedzinie ginekologii, chirurgii i laryngologii - podkreślają.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum