×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pierwsza taka operacja robotyczna w Polsce. Duży sukces chirurgów z WIM

Autor: oprac. KM • Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny01 sierpnia 2023 10:34

W Wojskowym Instytucie Medycznym - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie przeprowadzona została pierwsza w Polsce operacja robotyczna wycięcia tarczycy z dostępu przez pachę.

Pierwsza taka operacja robotyczna w Polsce. Duży sukces chirurgów z WIM
Specjaliści przygotowywali się do operacji przez ponad rok. Fot. Tomasz Zaborowski/WIM
  • Chirurdzy z WIM przeprowadzili operację robotyczną wycięcia tarczycy z dostępu przez pachę
  • To pierwsza taka operacja w Polsce
  • Dostęp przez pachę pozwolił uniknąć blizny pooperacyjnej, która w przypadku tradycyjnego dostępu widniałaby na szyi

Nowatorska operacja robotyczna pozwoliła uniknąć nieestetycznej blizny

Jak poinformował w swoim komunikacie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy, w piątek 28 lipca w placówce miała miejsce operacja robotycznego wycięcia tarczycy z dostępu przez pachę. Co ważne, była to pierwsza taka operacja w Polsce. WIM podkreślił, że przeprowadzony zabieg "potwierdza pełne wykorzystanie możliwości robota chirurgicznego do wykonywania zabiegów małoinwazyjnych w trudnej lokalizacji".

Operacja polegała na wycięciu tarczycy w sposób małoinwazyjny poprzez narzędzia wprowadzane w odległym od narządu miejscu. W tym przypadku miejscem dostępu była pacha, co dało możliwość uniknięcia blizny pooperacyjnej na szyi. Taka blizna jest następstwem operacji przeprowadzanej w sposób klasyczny. Dodatkowym plusem wykorzystania robota Da Vinci było przeprowadzenie zabiegu z niezwykłą precyzją. 

Jak czytamy w komunikacie WIM, zabieg przeprowadził dr n. med. Jarosław Szymczuk, specjalista chirurgii ogólnej, ordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem przy współudziale proktora dr. Patricka Aidana z Francji. Zanim operacja została wykonana, miały miejsce przeszło roczne przygotowania.

- Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy będzie drugim ośrodkiem w Europie, nielicznym na świecie wykonującym tego typu operacje - podsumowuje WIM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze