Pierwsza część z 20-milionowej darowizny od Kulczyk dla lekarzy już w Polsce, przylecą jeszcze 3 samoloty

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2020 08:39

O godz. 6 rano w środę (15 kwietnia) na poznańskim lotnisku Ławica wylądował pierwszy z czterech samolotów ze sprzętem medycznym - darowizną Kulczyk Foundation. Suma darowizny to 20 mln zł. Zakupiony sprzęt waży 57 ton, dlatego zaplanowano cztery dostawy.

Sprzęt dla lekarzy zakupiony przez Kulczyk Foundation waży 57 ton, dlatego zaplanowano cztery dostawy. Fot. Kulczyk Foundation

Dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wysokości 20 mln złotych, przekazanej na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, zakupiono: 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów klasy II, 100 tys. gogli oraz 100 tys. przyłbic.

Ze względu na ilość sprzętu – 57 ton, 470 m3 -  zaplanowano w sumie 4 dostawy z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu. Odbędą się one w kolejnych dniach.

Przewoźnikiem jest LOT Cargo, wykorzystujący samoloty Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT). Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.

Jak informuje Kulczyk Foundation, towar z Kantonu zostanie przetransportowany do Poznania, gdzie przy pomocy lokalnych działaczy z organizacji przedsiębiorców Lions Club Poznań Pillory oraz ze wsparciem władz samorządowych Miasta Poznań zostanie zorganizowana baza logistyczna dla Fundacji Lekarze Lekarzom.

Stamtąd całość sprzętu zostanie przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich. Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie.

Wszystkie środki ochrony osobistej zostaną przekazane pro bono personelowi medycznemu walczącemu na pierwszej linii frontu z koronawirusem SARS-Cov-2.

- Dzięki największej w historii Polski prywatnej darowiźnie na walkę z COVID-19, dokonanej przez Dominikę Kulczyk, możliwe było zakupienie ogromnej ilości sprzętu ochrony zdrowia, który umożliwi bezpieczną pracę personelowi medycznemu w wielu szpitalach w całej Polsce. W ciągu tego tygodnia środki te będą dystrybuowane poprzez Okręgowe Izby Lekarskie bezpośrednio wśród lekarzy i lekarzy dentystów - mówi Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum