Piekary Śląskie: szpital otrzymał aparat RTG najnowszej generacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 08:29

1,6 mln zł przeznaczył zarząd województwa śląskiego na zakup najnowszej klasy aparatu RTG dla Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Stary sprzęt służył placówce od 17 lat, wykonując ok. 95 tys. zdjęć rocznie.

Piekary Śląskie: szpital otrzymał aparat RTG najnowszej generacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Urząd marszałkowski dba o to, żeby doposażać w sprzęt szpitale marszałkowskie. Co roku, na podstawie planów inwestycyjnych, przekazujemy pieniądze na zakup aparatury. Mam nadzieję, że w tym roku będziemy doposażać kolejne oddziały, żeby zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów i poprawić komfort pracy personelu" - powiedziała, cytowana w przesłanym PAP komunikacie, Izabela Domogała z zarządu woj. śląskiego.

Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w piekarskim szpitalu Wojciech Wawrzynek podkreślił, że kupiony aparat rentgenowski najnowszej generacji wykonuje zdjęcia przy minimalnym promieniowaniu. - W porównaniu z aparaturą sprzed 40 lat przy robieniu zdjęcia wykorzystuje się jedną dwusetną dawki promieniowania - wyjaśnił.

Z aparatu korzystać będą pacjenci z poradni ortopedycznej oraz ci, którzy byli w piekarskiej urazówce operowani i zgłaszają się do szpitala na kontrolę. Można za jego pomocą wykonać zdjęcie całego kręgosłupa - od odcinka szyjnego po lędźwiowy albo całej kończyny. Zdjęcia zapisywane są w formacie cyfrowym, nie ma potrzeby ich wywoływania. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie - ok. 95 tys. zdjęć rocznie - wykonuje się je bardzo szybko. Pacjenci obsługiwani są co 5 minut.

Wawrzynek przypomniał, że zdjęcia RTG są od lat podstawą diagnostyki w układzie mięśniowo-szkieletowym i to od nich powinno zacząć się szukanie dolegliwości u pacjenta. - Coraz częściej zdarza się, że pacjenci zaczynają diagnostykę od badania rezonansem magnetycznym, a nie jest to konieczne. Poza tym, badanie aparatem RTG nie generuje takich kosztów jak badanie rezonansem magnetycznym - wskazał.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich od lat jest zaliczany do najlepszych szpitali monospecjalistycznych w Polsce. Zajmuje się leczeniem schorzeń i urazów narządu ruchu z zastosowaniem nowoczesnych metod. Specjaliści piekarskiej urazówki leczą m.in. pacjentów z uszkodzeniami stawów biodrowych, kolanowych i barkowych.

Krzysztof Konopka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum