Otwock: pierwszy w kraju zabieg manualnym robotem

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2012 20:03

W Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, Szpitalu im. F. Chopina, zespół urologów z Kliniki Urologii kierowanej przez prof. Andrzeja Borówkę, wykonał pierwszą w Polsce operację z zastosowaniem manualnego robota u chorego na raka gruczołu krokowego.

Otwock: pierwszy w kraju zabieg manualnym robotem

Chory na raka prostaty został pierwszą osobą w Polsce, u której przeprowadzono operację usunięcia prostaty za pomocą ręcznego robota - podało biuro szpitala.

Lekarze twierdzą, że dzięki temu „zmotoryzowanemu ręcznemu urządzeniu robotycznemu" procedury chirurgiczne mogą być wykonywane szybciej i z większą precyzją. Robot jest bardziej elastyczny niż ludzki nadgarstek a szwy, które wykonuje, sprzyjają szybszemu gojeniu pooperacyjnemu.

Robot manualny, to urządzenie chirurgiczne o precyzyjnych, zmotoryzowanych ruchach ze wskazaniem do używania w chirurgii endoskopowej. Jest innowacją w zakresie zminimalizowania inwazyjności zabiegów. Technologia tego systemu zapewnia chirurgowi użycie urządzenia z zastosowaniem największego możliwego kąta obrotu. System umożliwia przeprowadzającemu zabieg manewrowanie końcówką obracającą się w wielu kierunkach i ułatwiającą dostęp do tkanki i organów pod każdym kątem.

- Robot ten ułatwia wykonywanie wybranych elementów radykalnego wycięcia stercza, poprawia jakość chirurgii. Zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa podczas zabiegu - mówi dr Jakub Dobruch, który przeprowadził wraz z zespołem pierwszy zabieg.

Według Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock nowy ręczny robot i jego zużywalne w trakcie zabiegów elementy kosztują znacznie mniej niż inne aparaty robotyczne dostępne w świecie, co powinno pomóc w staraniu się o wpisanie tych procedur na listę świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock, to jedyna placówka prywatna w Polsce, w ramach której działają akademickie kliniki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, szkolące lekarzy w kilku specjalnościach: Klinika Urologii CMKP, prowadzona przez prof. Andrzeja Borówkę, Klinika Onkologii CMKP, której kierownikiem jest prof. Tadeusz Pieńkowski, w ramach której działa również część kliniczna chirurgii onkologicznej (prowadzona przez prof. W. Tarnowskiego) oraz kierowana przez prof. Adama Torbickiego Klinika Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum