Ostrowiec Świętokrzyski: uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2010 10:23

Do końca kwietnia we wszystkich województwach będą funkcjonować Medyczne Stacje Odbiorcze.

Najnowszą MSO działającą w trybie całodobowym uruchomiono w Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim. To kolejna placówka, która uczestniczy w ogólnopolskim programie telemedycyny ratunkowej Lifenet.

Dane do stacji w Ostrowcu Świętokrzyskim transmitować mogą teraz trzy karetki: dwie z Lipska (woj. mazowieckie) oraz jedna z Opatowa (woj. świętokrzyskie). Ich liczba będzie się zwiększać. Dodatkowo z ośrodkiem w Ostrowcu współpracuje również Szpitalny Oddział Ratunkowy w Lipsku.

Maciej Maliszewski, kierownik Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu,  powiedział portalowi rynekzdrowia pl., że dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej będzie można zaoszczędzić, tak ważny dla zawałowców, czas i nieść im pomoc przed upływem tzw. złotej godziny.

- Szybka diagnostyka i bezpośredni transport pacjenta na zabieg ratujący życie nie tylko zmniejszy ryzyko jego zgonu, ale także skróci pobyt chorego w szpitalu oraz czas jego rehabilitacji – zaznacza lekarz.

System Lifenet składa się z dwóch komponentów – defibrylatora-monitora Lifepak (wyposażony jest w moduły do teletransmisji) oraz MSO, czyli komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.

Wyniki badania EKG wykonane przez zespół pogotowia, przesyłane są za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do szpitala, w którym znajduje się MSO. Pełniący całodobowy dyżur w pracowni hemodynamiki kardiolog analizuje otrzymane zapisy i konsultując się z ekipą ratowniczą przez telefon, wytycza dalszą ścieżkę postępowania z pacjentem. Poważnie chorzy kierowani są bezpośrednio na zabieg angioplastyki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum